Exministra Julínka údajně obvinila policie, měl způsobit škodu 800 milionů

Praha - Protikorupční policie obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jméno osoby policie nesdělila. Podle informací Práva jde o bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Obvinění se týká provozování vrtulníků letecké záchranné služby, státu údajně zatím vznikla škoda ve výši zhruba 792 milionů korun. Julínek nezvedá mobilní telefony, nereagoval ani na sms, ve které byl požádán o vyjádření.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Mynařík

Obviněný měl podle policie převést provozování záchranářských vrtulníků z ministerstva obrany a ministerstva vnitra na dvě soukromé společnosti, ačkoliv stát byl schopen zajistit tyto služby levněji. Vyčíslená škoda tak představuje rozdíl mezi náklady na provoz. Smlouvy jsou navíc uzavřené až do roku 2016. Obviněný je stíhán na svobodě, v případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení.

Cikrt: Myslím si, že je to jen snaha dostat Julínka do tepláků

Bývalý mluvčí Julínka Tomáš Cikrt uvedl, že na smlouvy bylo transparentní výběrové řízení. Armáda ani ministerstvo vnitra podle něj neměly za tehdejších finančních podmínek o provozování základen zájem. Dodal, že pokud by nadále měly tuto službu zajišťovat, musela by úhrada za ni stoupnout i jim. Policie se podle Cikrta nechala vtáhnout do kriminalizace politických rozhodnutí: „Myslím si, že je to jen snaha dostat Julínka do tepláků za každou cenu, ale nemůže uspět.“

Tomáš Julínek
Tomáš Julínek

„Ministerstvo bylo o vyšetřování informováno, s policií jsme spolupracovali, předali jí vyžádané dokumenty. Nyní čekáme na oficiální informaci o případu, na základě které bude vyjasněna další role ministerstva v tomto trestním řízení,“ sdělila mluvčí resortu Viktorie Plívová. Náměstek ministra Ferdinand Polák dodal, že někteří jeho podřízení ze sekce zdravotní péče byli v uplynulých měsících podat vysvětlení v této věci na policii.

Tendr na leteckou záchranku vypsalo ministerstvo za vedení Tomáše Julínka (ODS). Vyhrály ho firmy Alfa Helicopter a DSA, službu provozují od ledna 2009. Ředitel Alfa Helicopter Pavel Müller ani další představitelé letecké záchranné služby nechtěli kauzu komentovat.

Video Obvinění Tomáše Julínka tématem Událostí
video

Obvinění Tomáše Julínka tématem Událostí

Obvinění Tomáše Julínka tématem Událostí

u 19.04.2013

Rozhovor s Petrem Holubem a Jiřím Štětinou

DSA se v tiskovém prohlášení od celé kauzy distancovala: „Společnost provozuje leteckou záchrannou službu vždy na základě řádných výběrových řízení a uzavřených smluv. Uváděná škoda je naprosto nepravdivá a zavádějící, protože armáda a policie nebyla dodnes schopna stanovit kompletní cenu za vlastní provoz,“ brání se nařčení předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.

Věci veřejné v tiskové zprávě uvedly, že policie obvinila Julínka na popud jejich poslance Jiřího Štětiny, který na něj loni podal trestní oznámení. „První tuto nevýhodnou smlouvu s leteckými záchrankami podepsal už ministr Luděk Rubáš z ODS, druhou pak Marie Součková z ČSSD a jejich “výhodnost„ hájili na plénu poslanci jako Ivan Langer nebo Pavel Severa,“ uvedl poslanec.

Kauz z nejvyšších politických pater v poslední době přibývá:

  • Letouny CASA

Vlasta Parkanová a posudkyNapříklad bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) vyšetřuje policie kvůli údajně předraženým letounům CASA. Stát měl přijít o 658 milionů korun. Mezi podezřelými zakázkami v armádě figuruje i nákup obrněných pandurů nebo smlouva na pronájem letounů Gripen.

  • Mostecká uhelná

Mostecká uhelná společnostK největším kauzám v české historii patří i netransparentní privatizace Mostecké uhelné (MUS) koncem 90. let. Z podvodu, při kterém stát měl přijít zhruba o 1,6 miliardy, je obviněno pět bývalých manažerů firmy. Spekuluje se, že v kauze figurují i lidé napojení na expremiéra Stanislava Grosse.

  • Fotovoltaika

Ilustrační fotoPochybnosti nejnověji budí i výkupní ceny fotovoltaické elektřiny. Podle auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byly nadhodnocené. Škody by mohly jít až do desítek miliard korun. Státní zastupitelství dostalo podnět případ prošetřit.