Dnes je Den Země – pomozte přírodě, potřebuje to

Jihlava – Na dnešní den připadá svátek planety Země, den, kdy si víc než miliarda lidí po celém světě připomíná, jak moc je příroda důležitá pro náš život. Rozhodně ale nejde jen o oslavy, přírodě je také třeba pomáhat, čehož jsou si dobře vědomi třeba na Vysočině. U příležitosti Dne Země tam vyrazili do ulic i lesů tisíce dobrovolníků vybavených pytli na odpadky a odhodláním důkladně uklidit své okolí.

V Praze se na Den Země zase sázely nové stromky. Žáci ze základní školy v Řepích oslavili svátek planety výsadbou lesa na bývalé skládce. Aktivisté z uskupení Guerilla Gardening zase bez povolení vysázeli stromky na rušné křižovatce v Holešovicích. Nyní se pokusí domluvit se správcem ulice, aby se o zeleň na novém záhoně staral.

Vysočina připravila na Den Země jarní úklid

Akce Čistá Vysočina vylákala o víkendu i dnes tisíce dobrovolníků, kteří vyrazili s pytli v ruce uklízet nepořádek po zimě. Krajský úřad nabízel rukavice, pytle a reflexní vesty každému, kdo se chtěl podílet na jarním úklidu podél silnic. S úklidem na Vysočině pomáhaly i děti, krom různých občanských sdružení se zapojily školy, a dokonce i školky. „Chodí i rodiče s dětmi, celé rodiny,“ pochválila dobrovolníky starostka Vysoké studnice Arnoštka Ženšáková.

Video Úklid Vysočiny začal
video

Úklid Vysočiny začal

Úklid Vysočiny začal

Den Země v metropoli

V posledních letech se navíc k dobrovolníkům připojují i krajští úředníci, v rámci takzvané společenské zodpovědnosti firem také zaměstnanci velkých společností, které jim pro pomoc přírodě dají den volna. Letos se do akce Čistá Vysočina nově zapojil i největší zaměstnavatel v kraji – firma Bosch.

Zájem o Čistou Vysočinu rok od roku roste, celkem by se letos počet dobrovolníků zapojených do úklidu Kraje Vysočina mohl vyšplhat téměř ke 20 000, což by bylo nejvíce v celé historii akce. O nedostatek práce se rozhodně bát nemusí, loni nasbírali dobrovolníci po celém kraji víc než 90 tun odpadků. A kromě ulic a silnic je třeba vyčistit i okolí řek a potoků, do čištění břehů Sázavy se dobrovolníci pustili už o víkendu.

Co si na Den Země připravily další kraje?

  • Ve Zlíně si lidé mohou nechat bezplatně otestovat vodu ze svých studní
  • Olomoucké Ekologické dny jsou zaměřené hlavně na děti.
  • Na děti se tradičně zaměří i v pražském Toulcově dvoře.
  • Na děti čeká i zábavný program na Křivoklátě.
  • V Brně si lidé budou moci nakoupit na farmářských trzích.
  • Tématem Dne Země na hradě Lukově jsou stromy.
  • V Kroměříži se zase zaměřili na keramiku.
  • Ve Sržovce se zase zaměří na tradice i přírodu Jizerských hor.


Den Země se dnes slaví ve 175 zemích světa. Stal se tak největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech.

První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí zákona o čistotě ovzduší, zákona o čistotě vody a zákona o ohrožených druzích. V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí.

V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světě se podařilo zmobilizovat asi 200 milionů lidí ve 141 zemích. Rok 1990 byl i prvním rokem, kdy se Den Země konal v České republice.

Podzim
Zdroj: facebook
Autor: Zdeněk Horák