Tendr na rozšíření dálnice D1 u Velké Bíteše pozastaven

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením pozastavil tendr Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na rozšíření dálnice D1 mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži poblíž Brna. Bez bližších podrobností to sdělil mluvčí úřadu Martin Švanda. Podle ŘSD nemá opatření úřadu vliv na chystanou obnovu dálnice, tento úsek se letos opravovat neměl. Podnět podala k ÚOHS společnost Eurovia.

Zakázka má předpokládanou hodnotu 637 milionů korun. „Předběžné opatření jsme vydali začátkem dubna. Správní řízení obecně vedeme v řádu měsíců,“ uvedl Švanda. Jiné řízení týkající se rozšíření dálnice D1 aktuálně ÚOHS nevede.

Vydání předběžného opatření je podle Ředitelství silnic a dálnic běžný postup, který ÚOHS využívá tehdy, když do 45 dnů nevydá rozhodnutí. Úřad tím získá čas na prošetření stížnosti neúspěšného uchazeče, během kterého nemůže ŘSD s vítězem soutěže podepsat zhotovitelskou smlouvu. Zdržení v tomto konkrétním úseku nicméně podle ŘSD nehraje příliš velkou roli, protože tato stavba měla být zahájena až napřesrok.

ŘSD už začalo s firmami podepisovat smlouvy. Opravovat se tak mohou čtyři úseky z pěti, ke kterým byly dosud tendry vypsány. Stavební práce mohou začít například v úsecích Šternov–Psáře a Loket–Hořice. Podepsané už jsou také smlouvy na modernizaci dálnice mezi Lhotkou a Velkou Bíteší nebo mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou.

O modernizaci dálnice D1 rozhodlo ministerstvo dopravy předloni v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Nejvytíženější tuzemská dopravní tepna je zhruba deset let za svojí životností.