Pancové a Kottovi hrozí další obvinění, škoda jde přes 100 milionů

Praha - V kauze kolem poslance Davida Ratha chystá policie nová obvinění. Státní zástupce Petr Jirát České televizi řekl, že detektivové prověřují tři zakázky na nákup zařízení do středočeských nemocnic. Sám bývalý hejtman tentokrát mezi podezřelými nefiguruje, případ se týká jeho spoluobžalovaných - Kateřiny Pancové a Petra Kotta.

Policie získala nové důkazy při vyšetřování původní zakázky na opravu buštěhradského zámku. „Vyčlenila se z toho tři další podezření na tři veřejné zakázky, která se prověřují samostatně… Pokud vím, tak je to v současné době na vrchním státním zastupitelství,“ řekl ČT Jirát.

Kauza se týká údajně zmanipulovaných zakázek pro některé nemocnice ve Středočeském kraji. Škoda má přesáhnout 100 milionů korun. Policie nyní čeká na výsledky znaleckých posudků. Jak dlouho bude vyšetřování nových kauz trvat, zatím říct nechce. Žalobci neoficiálně mluví o třech měsících.

Státní zástupci navíc stále vyšetřují jednotlivé firmy, které se údajně zmanipulovaných zakázek účastnily. Jde například o společnost, kterou vlastnila jedna z obviněných - Ivana Salačová. Firmě by mohlo hrozit i zrušení.

Rathovu kauzu už třetí týden studuje soudce krajského soudu. „Pokud nenastanou žádné procesní překážky, dá se odhadovat, že by proces mohl začít v průběhu léta,“ řekla ČT mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. K trestnímu řízení se jako poškozený přihlásil i Středočeský kraj a ministerstvo pro místní rozvoj. Resort požaduje 200 milionů korun, což byla záloha na dotaci z Evropské unie. Kraj zatím škodu nevyčíslil.

Video Další obvinění kolem Rathovy kauzy
video

Další obvinění kolem Rathovy kauzy