Zemanova a Klausova rodina spolu večeří v Lánech

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech večeří se svým předchůdcem v úřadu Václavem Klausem. Politici s sebou vzali i své rodiny. Do lánského zámku doprovodila Václava Klause jeho manželka Livia i oba jeho synové se svými manželkami. Podle Zemanovy mluvčí Hany Burianové je schůzka soukromá. „Žádné podrobnosti zveřejňovat nebudeme,“ sdělila. Očekává se však, že řeč přijde i na trvající spor mezi prezidentem Zemanem a ministrem zahraničí Schwarzenbergem ohledně vyslání Livie Klausové na Slovensko coby velvyslankyně.

Oba politici se v Lánech naposledy setkali 7. března, kdy Klaus oficiálně skončil v prezidentské funkci. O den později se pozice na Pražském hradě ujal Zeman. V Lánech tehdy položili věnce na hrob zakladatele Československa a jeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Poté spolu poobědvali.

Klaus i jeho nástupce bývali silnými politickými protivníky v době, kdy stáli v čele nejsilnějších stran. Klaus vedl pravicovou ODS, Zeman levicovou ČSSD. Klaus však Zemana podpořil ve finále lednové přímé volby prezidenta. Oba dali najevo, že si sebe vzájemně váží i přesto, že mají na mnoho věcí zcela rozdílné názory.

Konflikt mezi Černínským palácem a hradní kanceláří vyvolalo především obsazení české ambasády v Bratislavě, kam by Zeman rád vyslal manželku svého hradního předchůdce Livii Klausovou. Schwarzenbergův resort ovšem preferuje ministerského náměstka Jaromíra Plíška. Prezidentově volbě vytýká, že Livia Klausová není kariérní diplomatka.

Video Společná setkání Zemana a Klause
video

Společná setkání Zemana a Klause

Společná setkání Zemana a Klause

ud, 26.4.2013

Komentátor Petr Honzejk hostem Studia 6