Zažádala o informace ministerstvo financí. Naúčtovalo si 615 tisíc

Praha – Zákon o svobodném přístupu k informacím si ministerstvo financí vykládá dost svérázně. Když Jana Matoušová chtěla vědět, kolik je v Česku videoloterijních terminálů, kde a jakou mají otevírací dobu, naúčtoval jí úřad 615 000 korun. Proč tak vysokou částku? Vyhledání požadovaných informací je příliš náročné a úředníci by nad ním museli strávit hodně času. Organizace Transparency International ale tvrdí, že skutečným důvodem je záměrná snaha informace nesdělit. Zprávu přinesly Hospodářské noviny.

Počet hracích automatů v Česku, seznam provozovatelů, jejich adresy a otevírací dobu. Tyto informace chtěla získat Hana Matoušová, členka Strany zelených na Praze 8, od ministerstva financí. „Zajímá mě to ve vztahu k novému rozsudku Ústavního soudu, který do budoucna dovolí uzavřít až padesát procent heren,“ říká paní Matoušová.

Jenže za tyto údaje chce ministerstvo 615 000 korun a Janě Matoušové rovnou sdělilo i číslo účtu, kam má peníze poslat. Částku vyčíslilo na základě složitosti úkolu – hodina práce úředníka totiž vyjde na 300 korun. A s ohledem na to, že spisů je víc než dvanáct tisíc, zabralo by to zhruba 2 050 hodin.

„Skutečně žádala o rekordní množství informací. Požaduje otevírací dobu jednotlivých heren – to je informace, kterou MF souhrnně neeviduje. Má ji u jednotlivého spisu,“ vysvětluje mluvčí resortu Jakub Haas. Kdyby prý paní Matoušová nechtěla tolik informací, bylo by vyřízení jejího požadavku levnější, ne-li zcela zdarma.

Kužílek: S takovou částkou jsem se nesetkal

Naúčtovat si zpracování velkého objemu dat úřady podle informačního zákona mohou. Ale takto vysoká částka překvapila i odborníka na veřejnou správu. „Je to suma, se kterou jsem se ještě nikdy nesetkal,“ řekl Oldřich Kužílek Hospodářským novinám.

Stanislav Beránek z české pobočky Transparency International za jednáním ministerstva vidí snahu informace neposkytnout: „Je to zjevně šikanózní postup ministerstva, je to zjevná obstrukce.“

Hana Matoušová stovky tisíc platit nehodlá. Seznam přesto chce. Na ministerstvo už proto zaslala nový dotaz, tentokrát ale nepožaduje otevírací dobu heren.

Jak dále upozornily Hospodářské noviny, k účtování vysokých částek za poskytnutí informací nedošlo na resortu poprvé. Loni se deník snažil získat přehled lidí a firem, kterým ministři financí v minulosti odpustili daně. Informace úřad ocenil na 48 000.