Placené plomby a odměny pro disciplinované pacienty

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger dokončil největší zdravotnickou reformu za posledních pět let. Navrhuje v ní nejen placení za obyčejné plomby a zrušení nemocničních poplatků pro děti, ale také až tisícikorunovou odměnu za pravidelné preventivní prohlídky. Text reformy má Česká televize k dispozici, ministr ji předloží už v květnu. Jasnou podporu koalice ale zatím celý návrh nemá.

Zpoplatněné plomby a zrušení nemocničních poplatků pro děti


Hegerova reforma počítá s poplatkem za obyčejnou amalgámovou plombu. Jako náplast pak chce ministr zrušit nemocniční poplatky pro děti do 18 let. Zatímco návrh na osvobození dětí od zdravotnických poplatků má ve sněmovně jasnou většinu, pro zpoplatnění amalgámových plomb je jen Hegerova TOP 09. Vládní strana LIDEM je, podobně jako opozice, jednoznačně proti. Přestože výjimku z placení obyčejných plomb mají mít děti i důchodci. 

Odměny pro disciplinované pacienty


Heger chce pojišťovnám umožnit, aby mohly pacienty odměňovat za pravidelné návštěvy preventivních prohlídek nebo za to, že budou chodit ke specialistům jen s doporučením praktických lékařů. Lidé by za svou pacientskou disciplínu mohli dostat až tisíc korun ročně. 

Heger navrhuje i povinné zveřejňování smluv mezi nemocnicemi a pojišťovnami nebo zkrácení doby pro nahlášení změny zdravotní pojišťovny z půl roku na tři měsíce. 

Komerční připojištění


Do Hegerovy reformy chce přispět i ODS. Šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný už v květnu do sněmovny předloží návrh, který by lidem zpřístupnil komerční připojištění na kvalitnější oční čočku nebo sádru, ale třeba i na lepší nemocniční pokoj.

Část pojistky by si přitom lidé mohli odečíst z daňového základu podobně, jako třeba v případě životního pojištění. Šťastného návrh počítá s tím, že by si mohl pacient odečíst z daňového základu až 12 tisíc ročně. Stát by mu tak vrátil zpátky až 1 800 korun. „To může přinést peníze do zdravotnického systému, které tam zcela určitě jsou potřebné,“ souhlasí ministr Heger.

Vláda bude Hegerovu reformu schvalovat v červnu. Pokud najde podporu i ve sněmovně, měly by všechny reformní změny platit od začátku příštího roku.

Spoluúčast pacientů

Spoluúčast pacientů na zdravotnictví se téměř každý rok zvyšuje. Ještě před zavedením regulačních poplatků přispíval průměrný pacient ze svého částkou přes 2 600 korun ročně, což bylo 13 procent z celkových výdajů. Po zavedení poplatků v roce 2008 to bylo kolem 4,5 tisíce, což je asi 16 procent z celkových výdajů. 

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je spoluúčast pacientů v Česku jedna z nejnižších. Například na Slovensku byla v loňském roce 35 procent, v Německu 24, v Rakousku 25. Nejvyšší je v tuto chvíli v Řecku, a to 41 procent.  

Vyšší spoluúčast pacientů umožnilo i zavedení nadstandardů. Už 16 měsíců si lidé mohou připlatit za lepší vakcíny při očkování proti sezonní chřipce, tetanu nebo vzteklině a taky za sádry nebo nitrooční čočky.


Video Události o zdravotnické reformě
video

Události o zdravotnické reformě