Chystáte se za exotikou? Zvažte patřičná očkování

Praha - Češi stále častěji plánují vyrazit v létě za exotikou. S tím se ale váže také seznam doporučených očkování, který může dovolenou značně prodražit, anebo také v opačném případě znepříjemnit. Češi podle zkušeností lékařů často volí dva extrémy - buď si nechají píchnout snad všechny dostupné protilátky, anebo naopak riskují cestu bez jediného očkování. Vůbec největší nápor zájemců o očkování na dovolenou čekají lékaři během několika týdnů.

Nejčastěji lidé žádají očkování proti žluté zimnici. Podle lékařů je rozdíl, zda člověk míří za exotikou do špičkového hotelu, nebo zda plánuje s batohem na zádech projet půlku Etiopie. Nejrizikovější destinací, která je ale stále oblíbenější, je Indie. Platí také pravidlo, že čím dál na východ, tím by měl být turista obezřetnější.

„Na světě je jedno jediné povinné očkování, a to je očkování proti žluté zimnici. To musí mít cestovatel do tropické Afriky a tropické Latinské Ameriky,“ říká lékař Kliniky cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Evžen Hrnčíř.

Seznam doporučených očkování podle jednotlivých zemí
Zdroj: ČT24

A co očkování po starém kontinentu?

V Evropě se obecně žádné očkování nevyžaduje. Lékaři však doporučují naočkovat se před cestou do Albánie, evropské části Turecka nebo Řecka zejména proti břišnímu tyfu a žloutence typu A. U zemí, jako je Slovinsko, Švédsko, Španělsko nebo Ukrajina pak lékaři doporučují zvážit očkování proti žloutence typu B. V ostatních evropských zemích je riziko jakékoli nákazy minimální.

Očkování ale není zrovna levná záležitost. Ceny vakcín se pohybují v řádech stovek, ale i tisíců. Kdyby chtěl mít cestovatel stoprocentní jistotu a nechal se naočkovat od meningokoka až po vzteklinu, mohlo by ho to stát i stejně jako letenka.

Ceny vakcín na nejběžnější cestovatelská očkování:

  • žloutenka typu A           1 350 Kč
  • žloutenka typu B              900 Kč
  • břišní tyfus                      600 Kč
  • meningokok                     700 Kč
  • žlutá zimnice                   900 Kč
  • vzteklina                         500 Kč

                                                                              Zdroj: Centrum cestovní medicíny


Video Cestovní očkování tématem Událostí
video

Cestovní očkování tématem Událostí