Fico by Klausovou v Bratislavě uvítal

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico by podle Mladé fronty DNES uvítal Livii Klausovou jako velvyslankyni v Bratislavě. Podle něj by to lidé vnímali jako projev úcty a respektu vůči Slovensku. Kritičtěji se pro noviny vyjádřil stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řekl, že podpora Klausové ze strany Miloše Zemana vypadá jako protislužba Václavu Klausovi za podporu v prezidentské kampani. Ministr by podle Zaorálka navíc měl mít při výběru diplomatů rozhodující slovo. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má ale na věc jiný názor: „Jak Václav Havel, tak Václav Klaus také prosazovali své určité personální priority. Minulé vlády také měly své personální priority a dokázaly nalézt řešení.“

„Livia Klausová by byla přijata velmi dobře, ta myšlenka se mi líbí,“ citoval list MF DNES slovenského předsedu vlády Fica. Deník usoudil, že spor kolem českého velvyslance na Slovensku „se nevede ani tak o obsazení méně významné ambasády, ale spíš o vymezení pozic. Přímo zvolený prezident Miloš Zeman by si rád rozšířil své pravomoci, ministerstvo zahraničí mu to nechce dovolit.“  

Jmenování Klausové velvyslankyní na Slovensku si přeje Zeman, jeho neúspěšný protikandidát v prezidentské volbě a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg je naopak proti. Důvodem je podle něj kromě jiného skutečnost, že Klausová, která v kampani před volbou hlavy státu podporovala Zemana, není kariérní diplomatkou. Schwarzenbergův resort preferuje ministerského náměstka Jaromíra Plíška.

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov: „V situaci, kdy víme, že v ČR probíhá v současnosti spor mezi ministrem zahraničních věcí a hlavou státu, je to podle mě dost problematický vstup a zasahování do vnitřních záležitostí České republiky. Nutno ale říci, že Robert Fico to naformuloval v daném rozhovoru jako pouze osobní názor.“

Lubomír Zaorálek: „Nechci se účastnit této veřejné ankety na to, koho podporujeme, a koho ne. To je špatně a připadá mi to trapné, do určité míry je to i ostuda České republiky, že vůbec něco takového pořádáme.“

Bojuje se i o ambasádu v Moskvě

Spor se vede i o obsazení velvyslanectví v Rusku. Zeman by do Moskvy rád vyslal europoslance Vladimíra Remka (KSČM). „Ministerstvo žádného svého kandidáta dodnes nepředložilo, my kandidáta máme,“ podotkl ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Schwarzenberg s tím ale nesouhlasí: „Máme dost velice schopných diplomatů. Tvrzení, že žádný jiný neexistuje, je myšlenka pana Kmoníčka.“ Ministr naopak lobbuje za někdejšího ministra obrany Alexandra Vondru, jemuž by rád dopřál ambasádu v Izraeli. „K velvyslancům se nebudeme žádným způsobem vyjadřovat. Rádi bychom, aby se tato jednání opět vrátila za jednací stůl mezi ministerstvo zahraničí a Pražský hrad,“ uvedla dnes k situaci Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Zatím poslední dějství v přetahované o dominantní roli v české zahraniční politice se odehrálo v úterý, když prezident Miloš Zeman v Rakousku oznámil, že pokud se na jménech velvyslanců nedohodne s Karlem Schwarzenbergem, požádá o souhlas předsedu vlády Petra Nečase. Ten by je podle ústavy mohl odsouhlasit. Ministr zahraničí z Bruselu kontroval, že pokud by premiér na tuto partii přistoupil, došlo by k rozpadu koalice; Nečas však následně odmítl, že by chtěl ministra zahraničí obejít, a jeho „silácké hrozby“ mu vytknul. Výkonná rada ODS na svém pátečním zasedání v Brně rovněž podpořila stanovisko, podle kterého je jmenování velvyslanců v gesci ministra zahraničí.

Fico by chtěl Klausovou za velvyslankyni (zdroj: ČT24)
Vydáno pod