Lékaři, předepisujte levnější léky, radí pojištovny

Praha - Zdravotní pojišťovny chtějí začít šetřit na lécích. Pokud projde příslušný zákon, začnou lékařům dávat seznamy nejlevnějších léků. Doktoři by je pak měli předepisovat pacientům s obvyklejšími diagnózami. Pojišťovny očekávají milionové úspory, pacientské organizace se ale obávají zhoršení péče.

Celou kauzu odstartovala novinka s takzvanými pozitivními listy. Jedná se o seznamy předepisovaných léků, které jsou nejvýhodnější pro pojišťovnu i pro pacienta. Jinými slovy, pokud na určitou nemoc existuje více zaměnitelných léků se stejnou účinnou látkou a různou cenou, je pro pacienta a pojišťovnu výhodnější, aby lékař předepsal ten nejlevnější přípravek.

Petr Vašek, redaktor ČT:

„Zdravotní pojišťovny uzavřou s farmaceutickou firmou smlouvu o úhradách léků. Ta smlouva by měla být zhruba o třicet procent levnější, než je lék normálně hrazený. Poté lékařům doporučí, aby tyto léky předepisovali. Doporučení je zatím dobrovolné, ale pojišťovny jsou vždy v silnějším postavení vůči lékařům. A lékaři, kteří by nepředpisovali levnější variantu léku, by mohli být nějakým způsobem u pojišťoven postiženi. Třeba kdyby přesáhli ty jejich lékové limity.“


Léky, které VZP zařazuje na pozitivní listy, jsou pro pacienty v lékárnách dostupné bez poplatku. Pojišťovna tvrdí, že není potřeba obav, jedná se prý totiž o zaměnitelná léčiva, takzvaná generika. Kvalita a účinnost léčiva tak není ohrožena. Někteří odborníci jsou ale k listům skeptičtí: „U roztroušené sklerózy a u biologické léčby, která je u lidí s takovým onemocněním, nejdou pozitivní listy využít. Každý z těch léků je individuální a nelze zaměnit jeden lék za druhý,“ podotkl Karel Hrkal, předseda, Unie Roska.

Léky
Léky

Farmaceutické firmy se o své zisky dokážou postarat jinak

Farmaceutickým firmám se tento plán na jednu stranu nelíbí, protože snižuje náklady na zdravotní péči. „Na druhou stranu jsou ale velmi flexibilní a už ten fakt, že některé firmy uzavřely s VZP tyto dohody, ukazuje, že jsou schopny se přizpůsobit. A to právě za to, že jim za nižší zisk za jeden lék zase vzroste objem. Mohou na tom proto vydělat jinak,“ dodal Vašek.

Doposud jsou na pozitivním listu VZP tyto přípravky:

  • Helicid 90 x 20 mg (lék na žaludek)
  • Amaryl 30 x 2 mg nebo 3 mg (cukrovka)
  • Osagrand 1x nebo 3x 150 mg (řídnutí kostí)
  • Fokusin 30x nebo 90x 0,4 mg (zbytnění prostaty)
  • Penester 90x 5 mg (zbytnění prostaty)

Databázi pozitivního listu mají lékaři přístupnou veřejně a zdarma na webu VZP ČR nebo prostřednictvím lékařských softwarů. Pojišťovna plánuje do budoucna pozitivní list dále rozšiřovat o ekonomicky nejvýhodnější alternativy pro nejrůznější onemocnění a potíže. Léky z pozitivního listu představují pro zdravotní pojišťovnu a lékaře ekonomicky výhodnou variantu. Mohou šetřit prostředky veřejného zdravotního pojištění, které se mohou přesunout na nákladnější terapii a moderní postupy.

Video Rozhovor s Petrem Vaškem
video

Rozhovor s Petrem Vaškem