Chvalovský se definitivně vyhne trestu za údajné podvody

Praha - Bývalý fotbalový boss František Chvalovský se definitivně vyhne trestu za údajné stamilionové úvěrové podvody. Žalobce nepodal stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu ze začátku dubna, který na základě prezidentské amnestie jeho řízení zastavil. Dlouholetý předseda Českomoravského fotbalového svazu se svobody dočkal po dvanácti letech soudních tahanic.

„Pro podání opravného prostředku nebyly shledány věcné důvody, neboť podmínky článku II. amnestie prezidenta republiky byly v této věci naplněny,“ uvedl žalobce Radim Daňhel z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Chvalovský podle obžaloby koncem 90. let s dalšími čtyřmi lidmi způsobil Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Měli předstírat, že půjčené peníze chtějí na financování svých obchodů, platili jimi ale především své předchozí dluhy. Všichni obžalovaní vinu popírali. 

Městský soud v Praze původně Chvalovskému v červnu 2011 udělil desetiletý trest vězení, odvolací vrchní soud ale loni rozsudek zrušil a kauzu vrátil k dalšímu projednání. Městský soud pak letos v lednu projednávání případu přerušil a obrátil se na Ústavní soud. Dospěl totiž k názoru, že novoroční prezidentská amnestie je protiústavní. Ústavní soud ale stížnost odmítl.