ČSSD staví volební program, lákat chce i na lepší potraviny

Praha – Sociální demokracie zveřejnila skupinu témat, se kterými chce oslovit voliče před parlamentními volbami v příštím roce. V případě volebního vítězství chce více zdanit velké energetické a telekomunikační společnosti, zavést povinná majetková přiznání a přísnější regulací hypermarketů se zasadit o lepší kvalitu potravin. K programu ČSSD by se přitom měli vyslovit i sami voliči; strana jim proto bude na prvomájových setkáních rozdávat anketní lístky s žádostí o reflexi.

Právě anketní lístky, jež chce ČSSD rozdávat na zítřejších setkáních se svými příznivci, představují vůbec první nástin témat, za jejichž pomoci se chce strana dostat do Strakovy akademie. Voliče v anketě žádá o vyjádření k tématům, která podle vlastních slov považuje za důležitá.

Programové okruhy ČSSD:

  1. Minimální mzda: ČSSD ji chce v následujících pěti letech každoročně zvyšovat.
  2. Majetková přiznání: ČSSD chce zavést povinná majetková přiznání při nabytí velkého majetku; jedná se o téma, se kterým se v prezidentské volbě hojně prezentoval stávající prezident Miloš Zeman.
  3. Zdanění gigantů: Sociální demokracie navrhuje více zdanit velké společnosti ze sektoru bankovnictví, energetiky a telekomunikací.
  4. Poplatky ve zdravotnictví: Strana navrhuje kompletní zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Jedinou výjimku představuje šedesátikorunový poplatek za stravu v nemocnici, který by měl pacient platit maximálně 30 dní.
  5. Kvalita potravin: Strana navrhuje přísnější regulaci hypermarketů a potravinářských řetězců, která by podle ní měla vytvořit větší prostor pro tuzemské potraviny. Současně chce posílit kontrolní mechanismy.
  6. Registrační pokladny: Od zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí si ČSSD slibuje omezení daňových úniků.

„Je možné pojímat tato programová témata jako ochutnávku z přípravy našeho volebního programu. Určitě to není vyčerpávající výčet, ale jsou to témata, o kterých velmi vážně uvažujeme,“ řekl na tiskové konferenci předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. „Chceme do přípravy programu občany zapojit a myslíme si, že Svátek práce je vhodná šance.“

Hodnocení vládních stran - populismus a pokrytectví

K volebnímu programu ČSSD se vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS). „Toto je velmi neláskyplný program založený na populismu a neracionálním přístupu, který vůbec nereflektuje hlavní problémy, které má naše společnost,“ sdělil premiér ČT. Podobný názor má i místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Jsou to taková pokrytecká témata pro voliče sociální demokracie,“ myslí si Langšádlová.

Potravinářské téma zvedly již Věci veřejné

Boj za zvýšení kvality potravin se takto výrazně v programových prioritách sociální demokracie objevuje poprvé. „Jako stínového ministra zemědělství mě těší, že se do šesti (programových) témat dostala tato otázka a ukazuje to, že tento resort bude velmi důležitý,“ uvedl nyní k tématu první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Na politické scéně ovšem nejde o zcela nové téma. Již před časem ho zvedly Věci veřejné, které poměr mezi kvalitou a cenou dlouhodobě pranýřují, kritizují zejména vlivného podnikatele v oblasti potravinářství Andreje Babiše. Kvůli cenám potravin dokonce pořádaly i nákupní zájezdy do Německa.


Představení programových okruhů je další krok sociální demokracie před supervolebním rokem 2014. Vedle sněmovních voleb Česko na jaře čekají volby do Evropského parlamentu, na podzim bude následovat hlasování o složení třetiny Senátu a městských zastupitelstev. Již minulý týden strana představila i svou stínovou vládu. O složení stínové vlády čtěte více zde.

Stínový ministr financí Jan Mládek chce nastartovat CzechInvest

Jana Mládka, který ustál mediální aféru po svém výroku o živnostnících jako „parazitech“ a ve stínové vládě figuruje i nadále, jeho setrvání ve stínovém kabinetu nijak nepřekvapilo. „V politické rovině mi to ujelo, kritika předsedy byla oprávněná, já jsem se omluvil a tím je to vyřešeno…,“ uvedl v Interview ČT24 Mládek. Sám se Mládek považuje za spíše politicky korektního člověka. Po výroku ho mrzelo především, že média přebírala interpretaci předsedy ODS Petra Nečase, která už sama byla výrazně posunuta.

Stínový ministr financí Jan Mládek
Stínový ministr financí Jan Mládek

V případě, že by se skutečně dostal do vládního křesla, považuje Mládek za nejdůležitější a klíčovou prioritu zajistit, aby znovu začal fungovat CzechInvest. „To je úplně první věc, kterou bych chtěl dělat ve spolupráci s Milanem Urbanem… Jde o výrazný signál, že to s nastartováním hospodářského růstu myslíme smrtelně vážně,“ zdůraznil Mládek.

ČSSD favorizuje i aktuální průzkum ppm factum

Že by sociální demokracie skutečně mohla ve Strakově akademii usednout, přitom naznačuje již několikátý volební model, tentokrát z dílny agentury ppm factum. Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, získali by podle něj sociální demokraté 26,2 procenta hlasů, a zřejmě tak měli k dispozici 66 poslaneckých mandátů.

S velkým odstupem by za ČSSD skončila TOP 09 (15,3 %) následovaná ODS (14,8 %) a KSČM (13,6 %). Do dolní komory by se dostali i lidovci a Zemanovci, jejichž podpora už několik měsíců pozvolna sílí, a pro sociální demokracii tak vzniká i silnější koaliční potenciál. Podle autorů průzkumu totiž postupně nabírá na síle středolevá koalice ČSSD, Zemanovců a lidovců, na konci dubna by získala 96 mandátů.

Video Brífink ČSSD po jednání stínové vlády
video

Brífink ČSSD po jednání stínové vlády

Brífink ČSSD po jednání stínové vlády

TK - 30.4.13

Interview ČT24

Stínová vláda ČSSD

Pokud by sociální demokracie vytvořila koalici s TOP 09 a Starosty, měli by 104 křesel. ČSSD s ODS by daly dohromady 101 mandátů. Pohodlnou ústavní většinu 134 hlasů by měla hypotetická „duhová“ koalice sociální demokracie, Zemanovců, lidovců a TOP 09.