Policie odhalila skoro 300 nepovolených automatů

Praha – Téměř 300 nepovolených automatů a hrozba vězení pro provozovatele ze čtyř krajů – takový je výsledek rozsáhlé policejní akce. Kriminalisté na celém území kontrolovali, jak majitelé heren respektují městské vyhlášky o regulaci hazardu. Lepší podmínky pro boj s gamblerstvím stanovil v dubnu Ústavní soud. Vyškrtl totiž ze zákona dosavadní výjimku, která umožňovala provoz některých videoherních terminálů až do konce příštího roku.

Večerní zásah proběhl v úterý 23. dubna. Podle šéfa pražských policistů Martina Vondráška byla akce svým rozsahem ojedinělá, zapojilo se do ní zhruba 250 policistů a městských strážníků. Nepovolené výherní terminály našli v 31 hernách a barech v Praze a Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Zabavených automatů je tolik, že je policie musela uskladnit u hasičů, protože sama nemá obdobně velké skladové prostory k dispozici. Vedle přístrojů policisté při prohlídkách zajistili také částku jeden milion korun, přičemž další peníze jsou přímo v automatech.

Tažení proti terminálům bylo zahájeno již dříve. Svědčí o tom fakt, že ministerstvo financí loni zrušilo třetinu hracích videoterminálů. Zatímco ještě na začátku loňského roku mělo povolení ministerstva financí 64 188 videoterminálů, na začátku letošního roku jich bylo 45 306.

Nejvíce těchto přístrojů je v Moravskoslezském kraji, jejich počet tam klesl z 10 107 na 6 716. Nejméně jich mají na Vysočině, kde ministerstvo na začátku letošního roku evidovalo 1 425 videoterminálů. O rok dříve jich v kraji bylo 2 126.

Ústavní soud a hrací automaty
Zdroj: ISIFA/ČT24

Už od loňského roku mohou obce díky novele loterijního zákona samy povolovat výherní automaty a videoterminály. Dosáhnout ale nemohly na již povolený hazard – ten proto nezávisle na obci mohl fungovat až do roku 2015. V polovině dubna Ústavní soud i tuto výjimku zrušil, videoterminály proto mohou zaniknout prakticky ihned, pokud si to obce budou přát. Záhy poté ale vystoupili provozovatelé a pohrozili arbitráží – přijdou prý o miliony korun z podnikání a výrazné rušení hazardu navíc povede k „černým hernám“.


Terminály jsou automaty napojené přes síť na centrální dispečink. Ministerstvo umožňovalo jejich provoz i v obcích, které v boji s hazardem vymýtily běžné automaty. Povolení měla původně platit až deset let, sérií nálezů dal ale Ústavní soud obcím právo regulovat všechny typy přístrojů. Novelou pak ministerstvo stanovilo terminálům tříletou přechodnou dobu.

Finanční průtok automaty v hernách a kasinech:

  • V roce 2011 lidé prosázeli více než 84 miliard korun.
  • Dalších téměř 7,5 miliardy prosázeli v ruletě.
  • Na výhrách se předloni z automatů vyplatilo zhruba 63 miliard korun.
  • V přístrojích tak zůstalo celkem 21,25 miliardy korun. Po odvodech za správní a místní poplatky, zaplacení státního dozoru a odvodech na veřejně prospěšné účely zůstalo na účtech provozujících firem zhruba 16 miliard korun.