Jednatel Likérky Drak znovu obviněn, prý krátil daně

Praha - Pavel Čaniga, jednatel Likérky Drak spojované s metanolovou kauzou, čelí obvinění z krácení daně a zamoření čističky v Bystřici pod Hostýnem. Čaniga měl připravit stát o necelé tři miliony korun. Hrozí mu až osmileté vězení. Kromě něj kriminalisté v případu nově stíhají devětatřicetiletého muže ze severní Moravy, který se měl podílet na distribuci toxického alkoholu. Čaniga se k obvinění vyjádřit nechtěl - prý to nemá cenu.

Zlínský státní zástupce Roman Kafka řekl, že Čaniga není tentokrát stíhaný v souvislosti s metanolovou kauzou. Podle mluvčí zlínské policie Jany Macalíkové nebudou vyšetřovatelé navrhovat pro Čanigu umístění do vazby. Ta dále tvrdí, že z daňových úniků byla obviněna i samotná Likérka Drak.

mluvčí zlínské policie Jana Macalíková

„Přišlo se na to v souvislosti se znečištěním čističky odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem, obviněný nařídil zaměstnancům, aby vylili 32 tisíc litrů alkoholu do kanálu.“


Likérka loni v září odvedla spotřební daň zhruba 3,7 milionu korun, Čaniga ale podle policie nepřiznal minimálně dalších 2,7 milionu korun. Kriminalisté na to přišli v souvislosti s incidentem, kdy na konci září zaplavilo asi 32 tisíc litrů alkoholu vypuštěného z Likérky Drak čističku odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem. Bylo v něm údajně zhruba 9 500 litrů čistého etanolu. Podle informací ČT navíc celníci firmě odebrali licenci k daňovému skladu, což znamená okamžitý zákaz výroby alkoholu.

Vypuštěný alkohol prý likérka skladovala bez dokladů, neprošel žádnou evidencí. Čaniga podle kriminalistů zaměstnancům přikázal, aby alkohol vylili do kanálu. Čističce tím vznikla škoda téměř 150 tisíc korun. Čanigovo první obvinění z šíření toxického alkoholu, který má na svědomí čtyři desítky zmařených lidských životů, bylo zhruba po měsíci zrušeno loni v listopadu.

Že se etanol do odpadních vod dostal z Likérky Drak, přiznal Čaniga už loni na podzim. „Měli jsme dostat nové kolky, a tak jsem nechal zaměstnance vypláchnout před novou výrobou 104 tisícilitrových nádrží, ulehčil si práci a dostal pokutu. Byla to blbost, zvláště v této době. Hned jsme tady měli hygieniky i kriminálku,“ popisoval tehdy Čaniga. Odmítl však, že by do čističky proniklo přes 30 000 litrů alkoholu. „Je to nesmysl, v nádržích ho byly pouze zbytky,“ ohradil se jednatel likérky.


Video Nová obvinění v kauze s pančovaným alkoholem
video

Nová obvinění v kauze s pančovaným alkoholem

Likérka Drak se sídlem v Chvalčově na Kroměřížsku byla spojována s metanolovou aférou, jež vypukla loni na podzim. Závadné lihoviny s etiketou firmy se našly v Příbrami a později i ve zlínském distribučním skladu firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak. Potvrzoval to i jednatel Verdany Robert Sedlařík. Čaniga byl loni zadržen v polovině října, zhruba o měsíc později bylo ale jeho obvinění z šíření toxického alkoholu zrušeno. Podezření Čanigy oslabila výpověď jednatele společnosti Vapa Drink Viktora Koláčka, který policii řekl, že zmíněné lihoviny byly vyrobeny v její provozovně v Žeranovicích na Kroměřížsku a odtud dovezeny do skladu Verdany. Čaniga od začátku tvrdil, že jde o padělky. 

Metanolová aféra začala loni v září. Do letošního ledna zemřelo kvůli toxickému alkoholu v Česku 40 lidí. Další jednotlivá úmrtí zaznamenali lékaři i v následujících měsících. Policie v kauze stíhá přibližně sedm desítek lidí.