ProMoPro: Policie navrhla obžalovat 12 lidí, Vondra mezi nimi není

Praha - Protikorupční policie po více než ročním vyšetřování navrhla obžalovat 12 lidí obviněných v případu sporné zakázky pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví EU. Zakázka na zajištění audiovizuální techniky byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun. „Činnosti, které ve výši 388 milionů korun proplatil Úřad vlády ČR, neměly být podle kriminalistů vůbec provedeny nebo nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví,“ sdělil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. V kauze vypovídal i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, obviněn ale nebyl.

Podle dřívějších informací je mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Loni v prosinci ale rezignoval na funkci ministra obrany. Jedním z důvodů demise byla podle všeho i aféra ProMoPro, za kterou Vondra nese politickou odpovědnost.

„Obvinění státní zaměstnanci měli dle závěrů kriminalistů opatřit společnosti ProMoPro výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, neboť měli předem vyloučit část uchazečů, kteří pak nemohli podat svoji nabídku v zadávacím řízení,“ uvedl Ibehej.

Obvinění úředníci v kauze ProMoPro
Zdroj: ČT24

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle policie necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky následně vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

Veselý v minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl. Detektivové podle médií stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Zakázku na tlumočení, osvětlení, videopřenosy a další služby dostala od Úřadu vlády bez soutěže firma ProMoPro podnikatele Jaroslava Veselého. Úřad vlády jí za ozvučení předsednictví zaplatil 525 milionů korun. Podle vyšetřovatelů ale byla zakázka předražená, zajistili navíc doklady o tom, že nejméně 135 milionů odteklo na zahraniční účty neprůhledných firem.

Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality pracují na případu od 7. února 2011, kdy od Finančně analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) obdrželi trestní oznámení. „Ve spolupráci s FAÚ došlo v této věci k zablokování finančních prostředků ve výši cca 135 milionů korun na bankovním účtu v zahraničí,“ uvedla police. O tom, zda se případ objeví před soudem, nyní rozhodne Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Ten případ nebude jednoduchý: máme tu evidentní nehospodárnost, na druhé straně identifikovat ten jasný trestný čin bude obtížné,“ myslí si Radim Bureš z Transparency International. „Zajímavá otázka je, do jaké míry došlo k těm ztrátám kvůli nedostatečné kompetenci a schopnosti těch pracovníků a do jaké míry tam byla snaha obohatit se,“ dodal.


Video Události: Kauza ProMoPro
video

Události: Kauza ProMoPro

Události: Kauza ProMoPro

03.05.

Rozhovor s Radimem Burešem

ProMoPro: Policie navrhla obžalovat 12 lidí, Vondra mezi nimi není

Kauza ProMoPro se táhne už roku 2011

  • Leden–červen 2009 – Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku při českém předsednictví Evropské unii – tedy v prvním pololetí roku 2009. 
  • Leden 2011 – Prvotní podnět k prošetření zakázky vzešel od ministerstva financí. Jeho finanční analytický útvar v lednu 2011 podal trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou společnost ProMoPro bez soutěže získala od Úřadu vlády. 
  • Únor 2011 – Protikorupční policie zahájila trestní řízení kvůli podezření z porušování povinnosti při správně cizího majetku. 
  • 24. března 2011 – Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit – 11. dubna nabídl premiérovi Nečasovi rezignaci. 
  • Duben 2012 – O rok později potom policie oznámila, že v kauze ProMoPro obvinila 10 lidí – z toho 3 bývalé státní zaměstnance z nejbližšího týmu tehdejšího ministra Alexandra Vondry. Později vzrostl počet obviněných na 12. 
  • 7. prosince 2012 – Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.