Zbytek svých poradců Zeman oznámí 7. května ve sněmovně

Praha – Prezidentu Miloši Zemanovi by mělo radit nanejvýš deset osobností. V tuto chvíli je známá pětice prezidentových poradců - jsou zejména z řad jeho bývalých i současných spolupracovníků z ČSSD a ze Strany práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ). Zbylá jména se veřejnost dozví nejspíš 7. května, kdy prezident zavítá do Poslanecké sněmovny. S projevem před poslanci vystoupí ve 14 hodin. Návštěvu v Senátu a na zasedání vlády už má prezident za sebou.

Prezident navštíví poslance v úvodní den květnového jednání poslanců. Návštěva začne v 11:30, kdy se Zeman setká s Němcovou a zapíše se do pamětní knihy. V poledne prezident poobědvá s vedením dolní komory a šéfy sněmovních klubů, poté vystoupí v dolní komoře se svým projevem, v němž mimo jiné zveřejní kompletní tým svých poradců. Zatím je známá jen pětice z deseti osobností.

  • V týmu prezidentova kancléře Vratislava Mynáře (SPOZ) dosud jsou bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD), jež se bude věnovat oblasti justice a spravedlnosti, nebo bývalý ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD), který se zaměří na ekonomické otázky. Se zemědělstvím má radit bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba a ke vztahům s podnikateli má přispívat místopředseda SPOZ Martin Nejedlý

Jakým resortům se budou ostatní experti věnovat, hradní mluvčí Hana Burianová zatím sdělit nechtěla. Poradce si podle ní prezident bude zvát jednotlivě, ale budou se scházet i jako tým, četnost takových schůzek přitom bude záležet na aktuální politické situaci. První schůzka by se podle Marie Benešové měla konat již tento měsíc. 

Krátce po nástupu Miloše Zemana na Pražský hrad se v médiích objevila i další známá sociálnědemokratická jména, o nichž se mluvilo jako o budoucích poradcích nové hlavy státu. Byli to někteří bývalí ministři jeho bývalé vlády - někdejší ministři průmyslu Miroslav Grégr, dopravy Jaromír Schling nebo životního prostředí Miloš Kužvart.

  • Jak už dříve Miloš Zeman prohlásil, nechce v roli prezidenta žádné placené poradce. Bude se případ od případu radit s experty, jejich roli ale chápe jako čestnou - neplacenou. „Nehodlám mít žádné poradce, a tedy ani šéfa poradců. Předpokládám, že do Lán budu občas svolávat porady s různými experty, někteří budou stabilní, jiní ad hoc,“ řekl Zeman v rozhovoru pro časopis Týden.

Zatím poslední novou tváří v hradním týmu je Jan Fulík, který šéfuje bezpečnostnímu odboru. Fulík mohl podle některých médií stát v pozadí kontroverzního nákupu letounů CASA, za který je stíhaná jeho tehdejší nadřízená Vlasta Parkanová. ČT potvrdil, že kvůli nákupu letadel vypovídal na policii, bližší informace ale říct nechtěl.

Senát navštívil Zeman již několikrát 

Do Senátu zavítal prezident poprvé 21. března. Ve svém tamním projevu tehdy nastínil některé své představy o podle něj potřebných změnách volebního systému a také mimo jiné slíbil, že nebude zbytečně vetovat žádné zákony. Podruhé přišel, když senátoři 25. dubna schvalovali jeho kandidáty na ústavní soudce. První tři z nich jmenoval Zeman do funkce dnes. 

Zeman a senátoři, kteří ho podpořili při prezidentských volbách
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Zemanův předchůdce ve funkci, prezident Václav Klaus, v Poslanecké sněmovně vystoupil během deseti let třikrát. Poprvé to bylo v říjnu 2003, kdy ve svém projevu nepřímo kritizoval politiku koaliční vlády premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Podruhé před poslanci vystoupil s projevem na slavnostním zasedání k 15. výročí sametové revoluce 17. listopadu 2004. Naposledy promluvil Klaus ve sněmovně v září 2010, kdy mimo jiné zkritizoval činnost Ústavního soudu. Mezi poslance zavítal několikrát ještě začátkem roku 2008, kdy před volbou hlavy státu navštívil jednotlivé stranické kluby.

Video Tým prezidenta Miloše Zemana je téměř kompletní
video

Tým prezidenta Miloše Zemana je téměř kompletní