VZP se nedohodla na odkupu akcií firmy IZIP

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se nedohodla se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií firmy IZIP. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek má proto od správní rady mandát, aby podnikl kroky, které jsou potřeba k ukončení majetkové účasti i smluvních vztahů s firmou IZIP.

„Je to dlouhodobá záležitost. Pan ředitel má mandát, aby začal jednat o tom, jakým způsobem ukončit majetkovou účast, a také by měl postupně začít ukončovat jednotlivé vztahy,“ uvedl ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.

VZP chtěla 49 procent akcií odkoupit za nominální hodnotu. Člen správní rady, náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek už dřív řekl, že tato částka činí 1,7 milionu korun. Zástupce menšinového vlastníka ale požadoval 452 milionů korun.

Podrobně o kauze IZIP čtěte zde.


Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP sklízel kritiku z různých stran a různých důvodů. Systém měl usnadnit komunikaci mezi lékařem a pacientem a také umožnit sdílení dat o léčbě konkrétního pacienta mezi různými lékaři. VZP za něj za deset let dala kolem 1,8 miliardy korun s DPH. Smlouvy vypověděla loni v pololetí, od té doby se vyjednává o majetkovém vypořádání. Před necelými dvěma lety pojišťovna pořídila balík akcií firmy IZIP, má tak podíl 51 procent. Zbylých 49 procent drží švýcarská firma eHI eHealth International. Na ni své akcie v minulosti převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. I když měla VZP nadpoloviční většinu cenných papírů, o projektu sama rozhodovat nemohla. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina.