Korunovační klenoty opět k vidění, připravte se na fronty

Praha - České korunovační klenoty, jednu z opor české národní identity, bude opět možné spatřit na vlastní oči. Vystaveny budou na Pražském hradě od 10. do 19. května. Správa Hradu odhaduje, že zájemci si budou muset vystát ve frontě čtyři až pět hodin, než se dostanou na řadu. Žádné rezervace nebudou možné, národní poklad je ale k vidění zdarma. 

Klenoty byly naposledy za obrovského zájmu veřejnosti vystaveny před pěti lety, na začátku druhého prezidentského mandátu Václava Klause. V souvislosti se svým nástupem do funkce se tak rozhodl i prezident Miloš Zeman. 

Správa Pražského hradu čeká velký zájem návštěvníků. V roce 2003 totiž přišlo 44 475 lidí a naposledy před pěti lety 32 050 lidí, podobně jako v roce 1998.

Pokud se na někoho nedostane, přestože přijel zdaleka, nebude mít ale další den ve frontě nárok na přednostní místo. Přednostně budou moct jet jen vozíčkáři, které může doprovodit maximálně jedna osoba. K dispozici budou toalety i občerstvení, do výstavy ale není možné vstupovat s kočárky nebo zvířaty.

Do Vladislavského sálu není možný vstup s PET lahvemi, deštníky a většími zavazadly, vše lze zanechat v šatně. Každý musí projít bezpečnostním rámem, rovněž je zakázáno fotit s bleskem.

Svatováclavská koruna
Zdroj: isifa/LN
Autor: Hynek Glos

Kdy a kde:

Výstava ve Vladislavském sále Pražského hradu bude otevřena od 10. do 19. května 2013, denně od 09.00 do 18.00 hodin.

Více informací o výstavě i klenotech na stránkách Pražského hradu.


Kdo se dostane do hradního areálu, klenoty uvidí

Lidé mohou přijít na výstavu pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady Pražského hradu, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří, vchodem do Starého královského paláce Pražského hradu. Hradní brána se uzavře v momentě, kdy čekající lidé zaplní prostor Jižních zahrad. Tak se vyčerpá denní kapacita výstavy, přičemž se předpokládá maximálně pět tisíc lidí denně. Klíčové bude poledne, kdy by se měla denní kapacita naplnit. Štěstí tak budou mít jen ti, jimž se podaří dostat za bránu do hradního areálu.

Klíče od Korunní komory v kapli chrámu sv. Víta má celkem sedm lidí - prezident, premiér, předsedové obou komor parlamentu, pražský primátor, pražský arcibiskup a probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta. Klíčníci se sejdou se Zemanem už tento čtvrtek, aby odemknuli místnost, kde jsou klenoty uloženy. 

Korunovační klenotySoubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna z doby před rokem 1346, korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, korunovační meč ze 13. století a korunovační roucho z poloviny 17. století.

Na přání Karla IV., který nechal zhotovit svatováclavskou korunu a byl s ní v roce 1347 jako první korunován českým králem, se klenoty předvádějí lidem jen při výjimečných příležitostech. Svatovítský poklad patří mezi nejvýznamnější umělecké sbírky v tuzemsku. 

Poslední panovník, který si Svatováclavskou korunu nasadil, byl Ferdinand V. Dobrotivý, a to během historicky poslední pražské korunovace v roce 1836. Zřejmě poprvé od té doby, tedy téměř po sto letech, ji mohla vidět širší veřejnost až v roce 1929.

Během okupace si je prohlédl nacistický vůdce v Česku Reinhard Heydrich. Říká se, že on nebo jeho syn si korunu nasadili. Pověst přitom prorokuje smrt všem, kteří ji neoprávněně vezmou na hlavu. Oba také brzy na to zemřeli.