Kauza ŘSD - inspekce zkoumá, zda nedošlo k úniku informací

Praha – Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zabavila protikorupční policii dokumenty a spisy ke kauze Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Při vyšetřování údajných stamilionových škod prý mohlo dojít k úniku informací. Inspekci na policisty poslalo pražské vrchní státní zastupitelství.

„Mohu potvrdit, že v minulém týdnu pracovníci GIBS v součinnosti s vrchním státním zastupitelstvím provedli prověřování v jednom ze spisových materiálů. To prověřování se týká manipulace s utajovanými informacemi,“ informovala mluvčí inspekce Radka Sandorová. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej to potvrdil, bližší informace ale odmítl poskytnout.

Podle neoficiálních informací se kauza může týkat utajeného svědka, jehož identitu měla policie nedostatečně chránit. Výpověď svědka je navíc před soudem kvůli údajným procesním chybám nepoužitelná. Dozorující státní zástupkyně Jana Jahodová se k tomu odmítla vyjádřit.

Mezi protikorupční policií a pražským vrchním státním zastupitelstvím panují napjaté vztahy. Po kritice vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové rezignoval šéf policejního útvaru Martinec. Část sporu se týkala právě údajně špatné práce protikorupční policie. Když Martinec oznamoval svůj odchod – končí k 15. květnu – práci svého týmu hájil. „Jsem přesvědčený, že za dva roky a několik měsíců, kdy tento útvar vedu, tak jsme dosáhli velmi dobrých výsledků,“ obhajoval se nedávno Martinec. Bradáčová s tím ale nesouhlasí. „Vždycky docházelo jenom k hašení konkrétního problému,“ domnívá se.

Protikorupční policie nedávno obvinila bývalého generálního ředitele ŘSD Alfréda Brunclíka. Podle detektivů je odpovědný za zmanipulovanou zakázku na pronájem dvou dálničních odpočívadel. Policie stíhá i další čtyři lidi včetně bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly. V případě Haly jde už o několikáté obvinění. Stíhán je i další exředitel ŘSD, Petr Laušman.

Video GIBS zabavila spisy ke kauze ŘSD
video

GIBS zabavila spisy ke kauze ŘSD