Rány egyptské drtí sKarty – po kritice a žalobách přišla pokuta

Praha – Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) uložil ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) půlmilionovou pokutu na základě kontroly kvůli sKartám. Resort ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) se odvolal, předseda ÚOOÚ Igor Němec ale odvolání zamítl. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová sdělila, že resort rozhodnutí o pokutě zatím nedostal. Vyjádří se k němu, až ho obdrží.

Z lednové kontroly vyplynulo, že ministerstvo „neoprávněně předává osobní údaje oprávněných osob a příjemců dávek České spořitelně bez toho, aby k tomu byl zákonný důvod“. Smlouva s ministerstvem banku pověřila, aby sKarty vydávala a dávky vyplácela. Kontrakt ale podle ÚOOÚ nemůže absenci zákonného zmocnění nahradit.

Zákon o úřadu práce podle kontrolního protokolu neupravuje možnost MPSV přenášet oprávnění při provozu Jednotného informačního systému na jinou osobu, než je Česká správa sociálního zabezpečení. „MPSV není oprávněno uzavírat smlouvu o zpracování osobních údajů se soukromou společností, která by se týkala zpracování údajů příjemců dávek,“ píše se ve zprávě o kontrole. Úřad již dříve uložil ministerstvu provést do konce letošního června nápravu.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková: „Porušena byla povinnost dostatečně zabezpečit zpracovávané osobní údaje (umožněním přístupu více osob do systému pod jedním účtem) a uchovávat po dostatečnou dobu elektronické záznamy, které umožňují určit a ověřit, kdy, kým a z jakého důvodu byly osobní údaje zaznamenány nebo jinak zpracovány.“


Resort podle mluvčí ÚOOÚ Štěpánkové pokutu dostal za spáchání správního deliktu, k němuž mělo dojít využíváním Jednotného informačního systému sloužícího výplatě sociálních dávek.

Ministerstvo prý rozhodnutí ÚOOÚ ještě neobdrželo

Úřad podotkl, že po převzetí sKarty lidé musí mít i spořitelní účet, přes který k nim dávky putují. „V důsledku tohoto postupu fakticky vzniká České spořitelně databáze osobních údajů držitelů karet… a příjemců dávek bez zákonného důvodu,“ uvedl šéf úřadu Igor Němec v odůvodnění pokuty.

Ministerstvo se podle Němce hájilo tím, že se kontroloři nezabývali faktem, že resort údaje předává bankovní instituci. Ta prý musí chránit data klientů a dodržovat „bankovní tajemství“, úředníci mají povinnost mlčenlivosti. Navíc spořitelnu kontroluje národní banka. Resort uvedl, že banka nemá do jeho informačního systému přístup. To, že se spořitelna do systému nedostane či že data klientů chrání, je podle ÚOOÚ ale nepodstatné.

Ministerstvo podle své mluvčí Štěpánky Filipové rozhodnutí ještě neobdrželo. „Až ho oficiálně dostane, bude se jím zabývat a zváží možné další právní kroky,“ sdělila mluvčí. Podle ní chce vedení ministerstva s ÚOOÚ o sKartách jednat, a to co nejdřív. Termín zatím nepadl.

Kabinet Petra Nečase doporučil ministryni Müllerové připravit ukončení kritizovaného projektu. Ministerstvo zatím nenařídilo ani zastavit jejich vydávání, o což požádal i sociální výbor sněmovny. Ministryně chce nejprve vypočítat náklady na zrušení karet. Projekt vadí i opozici nebo radě zdravotně postižených.