Pult, kde se hádají koalice a opozice, patřil dnes lidem

Praha – Lidé si mohou projít sídla obou parlamentních komor, jejich vstupní brány se na Den vítězství tradičně otevřely veřejnosti. V malostranských palácích Poslanecké sněmovny a Senátu se mohou projít zákoutími reprezentačních sálů a dalších prostor, v nichž se projednávají a schvalují zákony. Senát i sněmovna se otevírají veřejnosti dvakrát ročně, pokaždé sem zavítá kolem dvou tisíc lidí.

Senát sídlí ve Valdštejnském paláci ze 17. století. Zvědavci prošli hlavním sálem, audienční síní, mytologickou chodbou i Valdštejnovou pracovnou. „Zajímavostí jsou určitě zákulisní prostory, otevřena pro veřejnost je například jedna z kanceláří místopředsedy Senátu,“ řekla vedoucí oddělení vztahů s veřejností Pavlína Heřmánková. Nejmagnetičtěji ale na návštěvníky působí jednací sál - bývalá konírna, ve které bylo v 18. století ustájeno sedmatřicet koní.

Do sněmovny zas lidé zavítali nejčastěji pro fotografii u řečnického pultu, kde obvykle rozvíjejí své disputace reprezentanti parlamentních stran. Prohlídková trasa vydá téměř na kilometr a půl. Ani v dolní komoře nezůstalo skryto jindy uzavřené zázemí.

Fotografování sněmovny
Fotografování sněmovny

Největší zájem ale lidé projevili o sídlo ministerstva zahraničí, kde se otevřela i přilehlá zahrada. Odpoledne se v ní navíc konala oslava vstupu Chorvatska do Evropské unie. Do Černínského paláce zamířilo podle Pavly Veličkinové z úřadu asi 3 700 lidí. Mohli nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů barokního paláce, včetně bytu někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka.

Video Den otevřených parlamentních dveří
video

Den otevřených parlamentních dveří