Češi stárnou, záchranky mají plné ruce práce

Praha - Výjezdů záchranářů neustále přibývá. Loni jich bylo o 54 tisíc víc než v roce 2011. Hlavním důvodem je stárnutí obyvatel. Nejvíc pacientů odvezly záchranky v hlavním městě. Na druhém místě skončil Moravskoslezský kraj následovaný krajem Středočeským. Záchranáři přitom nejčastěji pomáhají v bytě, a to chronicky nemocným a starším lidem. K úrazům vyjíždějí zhruba ve čtvrtině případů.

Zatímco v roce 2011 byla záchranka přivolaná v bezmála 855 tisících případů, loni to bylo víc než 900 000krát. Největší nárůst zaznamenali středočeští záchranáři, kteří měli téměř o devět tisíc výjezdů víc. 

Mnohem víc práce měli i paramedici a lékaři záchranky v Moravskoslezském kraji. „Pokud jde o samotné výjezdy, těch přibylo něco kolem čtyř tisíc navíc, pacientů jsme ošetřili asi o tisícovku víc,“ konstatoval mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. 

Zdravotníci zároveň předpokládají, že se čísla budou stejně jako v předchozích letech dál zvyšovat. „Jednoznačně je to dané stárnutím obyvatel, ve středních Čechách je to dané také nárůstem počtu obyvatel,“ řekl ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.  

Lékař Ondřej Franěk:

„Bezpochyby to souvisí i s omezováním lékařských pohotovostí, obecně s omezováním dostupnosti primární péče a pravděpodobně i s omezováním lůžkového fondu v nemocnicích, protože se velmi často setkáváme s tím, že jsou pacienti propuštěni z nemocnice a záchranka je hned druhý den veze zpátky.“


Další problém představuje část soukromých domovů pro nemocné seniory. „Avizují, že je tam 24hodinová lékařská služba, ale pokud dojde k maléru v noci, tak volají záchrannou službu a lékař nikde,“ podotkl Houdek. 

Provoz záchranné služby stojí ročně téměř pět miliard korun. Třetinu hradí pojišťovny, zbylé peníze dávají nejčastěji kraje ze svých rozpočtů.