Romové se sjíždí do Prahy - založit vlastní stranu

Praha - Romové z celé republiky se dnes sejdou v Praze, aby dokončili přípravy založení své vlastní politické strany. Příští týden chtějí požádat ministerstvo vnitra o zaregistrování Romské demokratické strany. Podle mnoha romských aktivistů menšina potřebuje v politice své zástupce, aby se její situace změnila k lepšímu. Vnitro zapsalo koncem roku 2011 už romskou Stranu rovných příležitostí.

Podle šéfa přípravného výboru Miroslava Tancoše by se dnešní konference měla zúčastnit asi stovka aktivistů, zástupců sdružení či romských podnikatelů. Diskutovat by měli o postavení Romů v Česku. Ke zlepšení stavu by prý měla přispět právě romská levicová strana.

Miroslav Tancoš už dříve vedl Romskou demokratickou sociální stranu, která vznikla v roce 2005. O šest let později ji ale Nejvyšší správní soud rozpustil, a to kvůli nedodaným výročním zprávám. Větší úspěch v minulosti zaznamenala jen Romská občanská iniciativa, jejíchž několik zástupců se dostalo i do parlamentu.

Kovářská ulice ve VarnsdorfuV Česku je podle odhadů zhruba čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v takzvaných ghettech. V těchto chudinských domech, ubytovnách či čtvrtích je většina dospělých bez práce. Rodiny jsou tak závislé na dávkách.