Onkologická léčba slaví úspěchy, není ale zadarmo

Praha - Mladí pacienti, které postihne rakovinové onemocnění, vyžadují speciální a mimořádně nákladnou formu léčby. Často je totiž napadají mimořádně agresivní druhy rakoviny. S penězi pomáhají nadace a mecenáši. I díky nim dokáže moderní medicína vyléčit zhruba 90 procent podobných případů. Leukémií nebo jiným typem nádoru každoročně onemocní 350 dětí a dospívajících.

Zatímco ještě před padesáti lety vedlo nádorové onemocnění mozku u drtivé většiny dětí k rychlé smrti, dnes přežívá devět pacientů z deseti. „Celý pokrok v dětské hematologii a onkologii je už několik desítek let založen na klinických studiích, které iniciují sami lékaři,“ vysvětluje Jan Trka z motoloské fakultní nemocnice.

Podobné studie zdravotní pojišťovny nehradí, financují je nemocnice, nadace nebo sponzoři. Nadace Národ dětem v poslední době věnovala více než 150 milionů, z částky 95 milionů, které získala Kapka naděje, se pořídily průtokové citometry využívající energii laseru na zobrazování povrchových leukemických znaků.

Nadační studny ale pomalu vysychají, onkologická léčba i výzkum jsou totiž velmi nákladné. Například 300 tisíc korun ročně stojí provoz barelů s tekutým dusíkem, kde je uchováno asi deset tisíc důležitých vzorků. Na další miliony pak vyjdou další přístroje a akademické studie.

Podle onkologů se ale taková investice vyplatí. Pomocí nich budou moct ušít pacientům léčbu na míru, tedy s minimem vedlejších účinků. Nezanedbatelnou nevýhodou totiž je, že ačkoliv náročná léčba zachrání život, zanechá často po sobě handicap.

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové