Nejsilnější láska: Děti by neměly končit v kojeneckých ústavech

Praha - Miminka, o která se rodiče nemohou nebo nechtějí starat, by neměla končit v ústavech. Alternativou je přechodná pěstounská péče - a později adoptivní rodina. V Česku se do kojeneckého ústavu dostane ročně kolem dvou tisíc dětí - první týdny života v rodině jsou přitom velice důležité pro jejich vývoj. Na důležitost rodiny v životě dítěte má upozornit i výstava fotografií Petry Ibrahim Nejsilnější láska, která začala v pražských Kroužkách na Vltavě.

Raná pěstounská péče (RPP) je pěstounská péče na přechodnou dobu pro novorozence a umožňuje kvalitní a bezpečnou individuální péči o každé novorozené miminko bez trvalých vývojových následků způsobených pobytem v ústavu. Kmotrou a patronkou projektu RPP je moderátorka České televize Martina Vrbová-Hynková.

Martina Vrbová-Hynková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Před čtyřmi lety si jako první vzali miminko do pěstounské péče přímo z porodnice manželé Hláskovi. Od té doby pečovali o deset novorozenců. V Česku se jim podařilo najít desítky dalších pěstounských rodin. Jejich snahu podpořilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Na vládu poslalo novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, která upřednostňuje rodinu před ústavem. Na začátku roku ji schválil parlament.

Video Reportáž Aleny Setničkové
video

Reportáž Aleny Setničkové

Manželé Hláskovi založili obecně prospěšnou společnost Dobrá rodina. Pořádají semináře, na nichž zájemcům o pěstounskou péči povídají o svých zkušenostech a připravují je na možné problémy. Zájem o semináře je obrovský, Česko by ale potřebovalo kolem 500 pěstounských rodin.