Exmanažeři MUS se prý nemůžou hájit, aby si v ČR neuškodili

Bellinzona (Švýcarsko) – V malebném švýcarském městečku v alpském údolí pokračuje druhým dnem soudní líčení s exmanažery Mostecké uhelné společnosti (MUS), které švýcarská prokuratura v souvislosti s privatizací dolů obžalovala z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce. Soud dnes odmítl požadavek advokátů obžalovaných na vyřazení Czech Coal Services z jednání. Obhájci exmanažerů také požádali soud o přerušení procesu kvůli tomu, že okolnosti sporné privatizace dolů vyšetřují i české úřady. Obžalovaní se prý nebudou moci před švýcarským tribunálem údajně volně vyjadřovat, aby si neuškodili.

Advokát Marka Čmejly předal také soudu záznam výslechu prezidenta a bývalého premiéra Miloše Zemana, stejně jako ministrů jeho vlády Pavla Mertlíka a Miroslava Grégra. Zeman byl podle obhájce vyslechnut letos 18. února, zatímco Mertlík a Grégr 23. a 24. dubna. Podle advokáta obsah výslechů potvrzuje, že český stát nebyl při prodeji akcií MUS poškozen.

Podle Čmejlova obhájce se paralelní vyšetřování v ČR zaměřuje na stejná fakta a jeho klient se nemůže vyjadřovat volně k celé věci a aktivně se hájit, protože vše se ihned dostane k vyšetřovatelům v ČR. Tuto žádost o přerušení podpořil i zástupce Petra Krause.

Soudní tribunál řešil znovu především procedurální věci. Mimo jiné zamítl požadavek advokátů obžalovaných vyřadit společnost Czech Coal Services z jednání. Firma, na kterou přešly právní vazby po MUS, je spojená se společností Czech Coal a mezi jinými se připojila k obžalobě. Její zástupci požadují po obžalovaných odškodnění 4 miliardy korun. Spolu s dalšími exmajiteli MUS Vasilem Bobelou a Petrem Pudilem firmy ovládá také podnikatel Pavel Tykač.

Advokát Jiřího Diviše označil účast Czech Coal Services za „šaškárnu“ s tím, že Bobela a Pudil „o všem“ věděli a na nákupu akcií MUS a jejich pozdějším prodeji vydělali vysoké částky. „To je věc, která sem nejenže nepatří, ale je naprosto uměle vykonstruována,“ řekl České televizi jeden z obviněných Petr Kraus.

Obžalovaní pro ČT přiznali obtíže s překladem, celý proces totiž probíhá ve francouzštině a není simultánně překládán. Obžalovaní sice mají k dispozici překladatelky, ty ale musí komunikovat jen šeptem.

Nepřítomným Antonínu Koláčkovi a Oldřichovi Klimeckému byla odeslána obsílka, aby se před soud v Bellinzoně dostavili 10. června. Do 24. května se soud bude věnovat první skupině obžalovaných. Obě části procesu se mají spojit 24. června. Teprve o dva dny později, od 26. června budou předvoláváni první svědkové, aby se v rámci již „spojeného“ procesu mohli vyjadřovat k záležitostem týkajících se obou skupin obžalovaných. Celý proces by měl trvat do 12. července. Zatím není jasné, kdy bude vynesen rozsudek.

Video Události ČT o soudu s exmanažery MUS
video

Události ČT o soudu s exmanažery MUS

    • Městečko Bellinzona na jihu země helvétského kříže, kde probíhá proces související s privatizací MUS, patří díky svým třem hradním skvostům na seznamu kulturních památek UNESCO.