Svatovítská katedrála podle Vlka patří církvi, podle Duky státu

Praha – Názory na vlastnictví Svatovítské katedrály rozdělují nejvyšší představitele církve. Podle kardinála Miloslava Vlka patří stále církvi. Letošní verdikt Ústavního soudu v jiné kauze zpochybňuje nárok státu, uvedl Vlk na svém webu. Naopak kardinál Dominik Duka pevně stojí za dohodou mezi arcibiskupstvím a Hradem o společné správě katedrály. „Jsou tady dva přístupy: Kardinál Vlk k tomu přistupoval z hlediska historické spravedlnosti a práva. Kardinál Duka dal, vzhledem k ožehavému postavení církve v české společnosti, přednost tomu, že nebude ten spor rozdmýchávat, protože by se to vleklo dlouho a církvi by to neprospělo,“ vysvětlil sociolog Jan Jandourek.

Soudy v minulosti přiřkly vlastnictví katedrály státu na základě vládního nařízení z 50. let minulého století. Ústavní soud ale letos v dubnu při posuzování zestátnění jiných nemovitostí na Hradě označil podle Vlka zmíněné vládní nařízení za neplatné.

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka uvedl, že pevně stojí za dohodou mezi arcibiskupstvím a Hradem o společné správě katedrály. „Bylo to nejrozumnější řešení a dobrá ukázka toho, že stát a církev umí spolupracovat, aniž by navzájem vyhrocovaly spory,“ uvedl Duka na svém facebookovém profilu.

Nyní stát a církev v současnosti spravují katedrálu společně. V roce 2010 Vlka na místě pražského arcibiskupa vystřídal právě Duka, který spor ukončil a uzavřel s tehdejším prezidentem Václavem Klausem dohodu, že se o chrám bude starat stát spolu s církví.

Spor o chrám začal v roce 1992. Soudy nejprve rozhodly, že patří církvi, ale Nejvyšší soud (NS) verdikty zrušil. Nižší soudy rozhodnutí respektovaly a v roce 2008 přiřkly katedrálu státu. NS pak v roce 2009 zamítl dovolání církve.

„NS svůj nález založil na vládním nařízení 55/1954,“ sdělil Vlk. Ústavní soud ale podle něho letos v rozhodnutí o jiných objektech na Hradě prohlásil, že zestátnění na základě tohoto nařízení není platné. „Shrnuje, že vládní nařízení č. 55/1954 Sb. nelze ve vztahu k předmětným nemovitostem pro jeho neurčitost považovat za platný titul pro přechod vlastnictví na stát,“ citoval kardinál z verdiktu Ústavního soudu.

„Ústavní soud tak de facto potvrdil, že vlastníkem katedrály je i nadále církev. Žádný jiný právní akt ji na stát nemohl převést,“ míní Vlk. Kardinál rovněž zpochybnil nedávno schválený zákon o církevních restitucích, který sice dává církvím právo žádat zpět zestátněné nemovitosti, ovšem vyjma právě katedrály svatého Víta. „Zmínka v restitučním zákoně 428/2012 Sb., že katedrála je výjimkou a že o ni církev nemůže žádat, je potvrzením výše uvedeného bezpráví bez jakéhokoliv právního podkladu,“ uvedl kardinál.

Video Rozhovor s Janem Jandourkem
video

Rozhovor s Janem Jandourkem