Vláda dá protikorupční policii 69 milionů na techniku a auta

Praha – Kabinet Petra Nečase navýšil na návrh vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) rozpočet protikorupční policie na tento rok o téměř 69 milionů korun. Materiál vicepremiérky hovoří o využití peněz především na odvrácení havarijního stavu zastaralého technického vybavení a vozového parku jednotky.

Stav techniky Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) označují vládní podklady za havarijní. Ze schválených peněz by 39 milionů mělo pokrýt obnovu vozového parku, protože je potřeba vyměnit skoro sto aut starších deseti let a dalších více než devět milionů korun je nutných na nové počítače. Něco přes 20 milionů pak půjde na personální posílení protikorupční policie, včetně zamýšleného vzniku úřadovny ve Zlíně. Finance vezme vláda z rozpočtové rezervy.

Původní finanční požadavky související s vládní protikorupční strategií podle předkládací zprávy pro vládu přesahovaly 328 milionů korun, nakonec ale byly výrazně redukovány. I v závěrečné verzi ale obsahovaly návrh na posílení rozpočtů ministerstev financí, vnitra, zahraničí, spravedlnosti, pro místní rozvoj a úřadu vlády kvůli boji s korupcí celkem o více než 62 milionů korun v roce 2014. Tímto návrhem se ale vláda bude zabývat až na podzim.