Život ve světě hluku - novela má odhlučnit veřejný prostor

Praha – Nadměrný hluk z továren, aut i třeba sekaček na trávu, posezení v restauraci, to vše zaléhá uši jak ve městech, tak na venkově. Obce dostanou možnost důrazněji krotit decibelový nápor. Třeba vedle obvyklého zavírání restauračních zahrádek o desáté večerní by mohly radnice omezit provozní dobu celého podniku. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která je nyní v připomínkovém řízení.

Stávající hygienické limity se měnit nemají, jsou totiž odvozeny od limitů Světové zdravotnické organizace. Nově se ale má změnit systém kompetencí, odpovědnosti a dozoru nad ochranou proti hluku. Hluk z dopravy a podniků bude i nadále spadat pod státní zdravotní dozor. Pod rozhodovací pravomoc obcí by ale měla přejít kontrola hluku, který sice nemůže negativně ovlivnit zdraví, ale týká se pohodlí obyvatel obcí. Jde o hluk z restaurací a koncertů, sportovních a společenských aktivit a podobně.

Některé restaurace striktně zavírají v deset večer, jinde dávají hostům o nějakou chvíli více. Už nyní přibývá měst a obcí, které se snaží diktovat zavírací hodiny i uvnitř barů. „Budeme mít možnost také sankcionovat,“ slibuje si od legislativní změny kyjovský starosta František Lukl (Nestr.).

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Doprava může velmi znepříjemnit život

Svou daň na sluchu si vybírá i téměř všudypřítomná doprava, případ pražské magistrály ilustruje, jak se dá s hlukem zápolit. Nejdříve přišla žaloba na město, pak zpomalení aut na padesátku a loni ještě speciální odhlučněný povrch. Opatření snížila hladinu hluku o 6 decibelů. I tak ale obyvatelé spokojeností právě neoplývají.

Video Hluk ve městech a na vesnicích
video

Hluk ve městech a na vesnicích

I malé obce se vypořádávají s nadměrnou hlučností, třeba Vrané nad Vltavou zajišťuje nedělní klid vyhláškou už přes patnáct let. Sekačky na trávu musí zůstat v garáži. Řadu obcí totiž navštěvují „víkendoví“ rezidenti, kteří přijíždějí z měst a snaží se právě ve dnech volna dohnat s údržbou svých hmotných statků, co se dá.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: Pavel Wellner, zdroj: ISIFA/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2634/263368.jpg
  • Sekání trávy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1705/170423.jpg
  • Lidskému uchu obecně vadí zvuky o vysoké frekvenci. Odolnost psychologové považují za individuální vlastnost, daný zvuk se totiž může pojit s nepříjemnou zkušeností. A důležitý faktor představuje i časová délka, po kterou je člověk nucen obtěžující zvuk poslouchat.