Strategie exmanažerů MUS pro výslechy - „Nechci odpovědět“

Bellinzona - Švýcarský soud odmítl žádost obhájců bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti o přerušení procesu. Jednání pokračuje výslechem obžalovaných Jiřího Diviše, Marka Čmejly a Petra Krause. Přerušení procesu žádali obhájci obviněných kvůli tomu, že okolnosti sporné privatizace dolů vyšetřují i české úřady. Obžalovaní se tak prý nemohou před švýcarským tribunálem volně vyjadřovat, aby si neuškodili. Proto využili svého práva nevypovídat.

Bývalí manažeři MUS se ve Švýcarsku zodpovídají z praní špinavých peněz v souvislosti s privatizací dolů. Do Švýcarska k soudu přicestovali jen tři obvinění Čmejla, Diviš a Kraus. Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher odmítl požadavek na přerušení procesu s odůvodněním, že takový požadavek nemá oporu v zákonech. Zamítl také žádost o vyřazení ze soudního spisu všech záznamů výslechů svědků, u nichž nebyli obhájci obžalovaných. Podle soudce se případné výhrady budou řešit u jednotlivých důkazů případ od případu.

Po krátké přestávce soud začal vyslýchat obžalované, ti se dohodli, že vypovídat nebudou. Už první vyslýchaný Jiří Diviš využil práva nevypovídat a na všechny otázky soudce odpovídal francouzskou frází „Nechci odpovědět“. Stejně tak se hodlají zachovat i další dva obvinění. „Obžalovaní se rozhodli respektovat doporučení svých obhájců a před soudem ve Švýcarsku odmítnou vypovídat,“ prohlásila mluvčí obžalovaných Karolina Zelenková.

Petr KrausJeden z obviněných Petr Kraus před líčením za hustého lijavce: "Já mám velmi rád sérii filmů Matrix a tam vždy, když se něco velmi zásadního děje, tak hustě prší."


Diviš korektně odpověděl pouze na první otázky ohledně občanství, bydliště v Monaku a data narození. Pak na doporučení obhájce vypovídat přestal - nejen na otázky související s případem, ale i na to, zda má dvě dcery a jak se jmenuje jeho manželka. Divišův obhájce požadoval zastavení výslechu, protože jeho klient stejně na nic neodpoví. Soudce ale znovu požadavek odmítl a pokračoval v otázkách.

Video Reportér Jiří Hynek ze švýcarské Bellinzony
video

Reportér Jiří Hynek ze švýcarské Bellinzony

Reportér Jiří Hynek ze švýcarské Bellinzony

u 16.05.2013

Telefonát Jiřího Hynka z odpoledního líčení v Bellinzoně

Ptal se třeba, zda Divišovi připadá přiměřená cena 650 milionů korun (tehdy 28,6 milionů švýcarských franků), kterou v roce 1999 dostal stát za skoro polovinu akcií jedné z největších důlních společností v ČR. Další dotaz se týkal pěti milionů dolarů, které byly přes bankovní konta na Gibraltaru podle obžaloby použity na „usnadnění“ prodeje druhé části akcií MUS v roce 1999, tedy na korupci. Tehdy bylo 650 milionů korun necelých 20 milionů dolarů a provize tedy byla více než 25 procent - připadá vám to přiměřené, ptal se soudce.

Soudce přistoupil na to, aby byly do spisu zařazeny záznamy výslechů se Zemanem, Mertlíkem a Grégrem z února dubna letošního roku. Zeman byl premiérem v roce 1999, kdy jeho vláda prodala druhou část akcií MUS. Mertlík byl ministr financí a Grégr ministrem průmyslu a obchodu.