Zeman k valorizaci penzí: Důchodci by měli dostávat pevné částky, ne procenta

Praha - Důchodcům by se při valorizaci penzí nemělo přidávat podle procent, ale měli by dostávat pevnou částku. Ve svém projevu na sjezdu Rady seniorů ČR to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Kritizoval také vládní důchodovou reformu. Pokud by se plně realizovala, odsála by podle něj peníze ze státního systému a zhoršila pozici důchodců. Kardinálovi Dominiku Dukovi prezident také navrhl, aby církve část prostředků z restitucí daly na vybavení sítě hospiců. Penzisty na závěr vyzval, aby se ve volbách spojili a vytvořili nátlakovou skupinu, která bude za zájmy důchodců bojovat.

„Je před námi několik úkolů. Dřív, než zlepšit postavení starobních důchodců, zabránit zhoršování tohoto postavení. Tím mám na mysli důchodovou reformu, zejména její druhý pilíř,“ řekl v projevu Zeman. Většině důchodců se podle něj vyplácí starobní důchod z prvního, takzvaného průběžného pilíře. Plné realizování důchodové reformy by z něj ale podle Zemana odsálo zhruba 14 procent zdrojů.

Představitelé parlamentní politiky ovšem Zemanův návrh na pevnou částku valorizace odmítají. Jak podle vlády, tak podle opozice se má výše důchodů odvíjet podle zásluh.

  • Jan Mládek, stínový ministr financí za ČSSD: „Osobně si myslím, že to není úplně optimální nápad.“
  • Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09: „Jako tradičně levicový politik říká: 'My se teď chceme mít jako důchodci líp, a to, co bude po nás, ty další generace, nás nezajímají. Vy si to vyřešte, jak chcete.' Nicméně není z hlediska statistických počtů v silách generace současných třicátníků a čtyřicátníků, aby ufinancovali prudký nárůst populace lidí důchodového věku a zároveň si našetřili na svůj vlastní důchod.“
  • Lenka Kohoutová, poslankyně ODS: „Valorizovat důchody bychom si všichni přáli, ale můžeme si dovolit pouze to, na co v současné chvíli máme finanční prostředky.“

 


Prezident se proto domnívá, že je třeba hledat i drobná opatření, která by situaci seniorů zlepšila. Jako příklad uvedl valorizaci penzí, které se nyní zvyšují procentuálně. To ale podle Zemana jen „zbytečně zvyšuje diskrepanci mezi takzvanými starodůchodci a novodůchodci“. Místo toho proto navrhl zavést jednotnou valorizační dávku bez ohledu na výši důchodu.

Diskuse o vybudování sítě hospiců probíhá podle Zemana zatím velmi nadějně. „Vyžaduje to ovšem také větší kooperaci ze strany samosprávy,“ dodal sám arcibiskup Dominik Duka. Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla církve nyní čekají na to, co na restituce řekne Ústavní soud. „Tato idea zase tolik originální není, o tom v církvích debatujeme také… a snad se to povede i připravit,“ řekl ve Studiu ČT24 k návrhu prezidenta.

Miloš Zeman: „Mnozí z nás, včetně mne, byli razantními kritiky církevních restitucí, ale jestliže už k tomu došlo, pak se jako prezident republiky snažím navrhovat panu kardinálu Dominiku Dukovi, a zatím se to setkává s porozuměním, aby alespoň část těchto prostředků byla věnována na vybudování sítě hospiců, tedy míst, kde se budeme loučit se životem v méně ponižujících podmínkách, než je tomu dnes v léčebnách dlouhodobě nemocných.“


Zeman se hned v úvodu svého projevu opět opřel i do médií, konkrétně za obraz seniorů, který poskytují veřejnosti. Když se o nich mluví, ukáže se podle něj belhající stařenka s nákupem: „Vidíte dědečka, jak se opírá o dvě berle, vidíte stařenku, jak se šourá s nákupní taškou, případně vidíte seniorský pár, jak sedí na lavičce a vyhaslýma očima hledí do prázdna a maximálně krmí ptáčky.“ Prezident podotkl, že osmdesát procent jeho přátel je stále velmi aktivních a také pracujících. V souvislosti s úmrtím Valtra Komárka dodal, že kéž by byli všichni důchodci tak vitální a aktivní jako byl on.

Prezident přišel mezi důchodce poprvé za dvacet let

Podle šéfa rady Zdeňka Pernese přišla hlava státu mezi důchodce poprvé za 20 let. „Je to pro nás velká čest, závazek, nezapomenutelný zážitek,“ uvedl. Dosavadní vedení rady dlouhodobě upozorňuje, že se situace starších lidí v Česku v posledních letech výrazně zhoršila. Na penzisty dopadly vládní reformy i škrty. Kvůli růstu DPH a cen prý musí důchodci sahat hlouběji do peněženek. Zvyšování důchodů se ale přitom zpomalilo. Proti vládním reformám a proti snížení valorizace penzí svolala loni rada dokonce vůbec první demonstraci důchodců.

Rada seniorů ČR zastřešuje 24 seniorských organizací, 40 klubů a deset městských rad seniorů. Na svůj sjezd pozvala z politických stran jen sociální demokraty a komunisty. Lidé nad 65 let tvoří kolem 16 procent obyvatel Česka. Jejich podíl postupně roste. Starobní důchod od České správy sociálního zabezpečení pobíralo na konci března téměř 1,73 milionu lidí.

Video Zeman kritizoval důchodovou reformu
video

Zeman kritizoval důchodovou reformu

Zeman kritizoval důchodovou reformu

z16, 17.5.2013

Projev Miloše Zemana na sjezdu Rady seniorů ČR

Joel Ruml ke zřizování hospiců

Události o Zemanově návštěvě sjezdu Rady seniorů