S cyklistickou sezonou přichází i sezona zlodějů kol

Praha - S příchodem teplého počasí nastává období cyklistů. Kromě nich ale do pedálů šlápnou stále častěji i zloději jízdních kol, kteří jsou čím dál aktivnější. Jen za minulý rok jich bylo v Česku odcizeno zhruba 7 700. Jedinou obranou zůstává pevný zámek či případné pojištění. Policisté vyzývají všechny majitele, aby byli obezřetní a svému vybavení věnovali zvýšenou pozornost.

Ukradených kol napříč Českem rok od roku přibývá. Nejrizikovějšími měsíci jsou červenec, srpen a září. Například loni jich jen v Jihomoravském kraji skončilo v rukách zlodějů přes 800, ve Zlínském kraji pak 310 a v kraji Vysočina evidují policisté 111 ukradených kol. Většinou pak skončila v zastavárnách. K původnímu majiteli se vrátí pouze asi každý sedmý odcizený bicykl.

Nejlepší obranou proti zlodějům zůstává kvalitní zámek, nicméně i ten se dá za pár minut překonat. „Obrana v podstatě neexistuje,“ říká prodejce kol Tomáš Kočař. Jízdní kola je také možné pojistit v rámci pojištění domácnosti. Některé pojišťovny ho tak chrání, i pokud je odcizeno například ze stojanu před obchodem nebo před školou.

Video Nastává sezona zlodějů jízdních kol
video

Nastává sezona zlodějů jízdních kol