Zákon o odpadech chce Chalupa schválit do konce volebního období

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce, aby nový zákon o odpadech schválil parlament ještě před koncem volebního období. Podle jeho názoru je reálné, aby byl splněn cíl v roce 2020 recyklovat polovinu komunálního odpadu. Přesné parametry ještě stanoví komise odborníků. Chalupa to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce.

Úředníci Chalupova ministerstva podle svého šéfa chybovali, když se z aktualizovaného plánu legislativních prací vlády dalo vyčíst, že ministerstvo jen plánuje paragrafové znění zákona připravit pro příští vládu. „Moje ambice je do konce tohoto volebního období mít celou odpadovou legislativu schválenou v Parlamentu,“ prohlásil dnes Chalupa. Zákon by měl podle něj být kompromisem a připraven tak, aby „přežil“ nástup jiné vlády. Jaromír Bláha z Hnutí Duha v ČT uvedl, že je podle něj nereálné stihnout zákon schválit do konce volebního období.

Deset let po vstupu zákona o odpadech v platnost by také v ČR mělo být zakázáno skládkování, zopakoval ministr. „Má představa je, že by se tak mělo stát do deseti let od účinnosti tohoto zákona, to znamená někdy v roce 2023, 2024,“ spočetl Chalupa.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa
Zdroj: ČT24

Zda je možné tento cíl splnit, to je jedna z otázek, na které mu má do konce června odpovědět k tomu účelu zřízená pracovní skupina. Ta se skládá ze zástupců státní správy a členů asociací a sdružení podnikajících v odpadech. Ekologové v ní chybějí, ačkoli žádali, aby se jednání skupiny mohli účastnit. MŽP to prý ale odmítlo. Ekologové tvrdí, že zákon spíš podporuje vznik obřích spaloven. Doporučují vládě, aby raději investovala do třídění a lepší recyklace pro domácnosti, případně do výroby energie z vytříděného odpadu, například v bioplynových stanicích.

Bývalý ministr životního prostředí a náměstek generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele Evropské komise Ladislav Miko v televizní diskusi poznamenal, že ambice recyklovat polovinu odpadu je povinností plynoucí z evropské legislativy. „My se nemáme bavit o tom, jestli dosáhneme 50 procent. To evropská legislativa požaduje,“ upozornil. Je potřeba se podle něj především bavit o tom, co s druhou polovinou produkovaných odpadků.