Speciální žalobci by měli proti korupci bojovat od roku 2015

Praha - Česko bude mít specializovaný útvar pro vyšetřování korupce. Počítá s ním nový zákon o státním zastupitelství. Původně měl fungovat už od letošního roku, jeho otevření se ale posouvá na rok 2015. Návrh zákona už prošel legislativní radou vlády a v nejbližších dnech se jím bude zabývat celý kabinet.

Česko patří v korupci podle nevládních organizací k nejhorším v Evropě. Ve světovém žebříčku je na 54. místě, vedle Rwandy, Seychel, Turecka nebo Kuby. Policejní tým, který korupci rozkrývá, funguje už několik let, specializovaný úřad žalobců ale chybí. Vzniknout má podle návrhu při Nejvyšším státním zastupitelství. Složka bude mít celorepublikovou působnost, bude se zabývat vyšetřováním trestných činů přijetí úplatku, podplácení a nepřímého úplatkářství, závažnou finanční kriminalitou a závažných zločinů úředních osob.

„Řídil by ho jeden z náměstků nejvyššího státního zástupce a jeho součástí by byli dočasně přidělovaní státní zástupci z různých státních zastupitelství,“ doplnil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Vedoucí bude jmenován na deset let bez možnosti znovujmenování. Odvolat jej může také jen kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman očekává, že by měla vzniknout týmová spolupráce mezi úřadem a policií. Neměl by se tak opakovat spor o předávání informací mezi policií a vrchní státní žalobkyní, jako tomu bylo v případě Lenky Bradáčové a Tomáše Martince.

Video Má vzniknout úřad proti korupci při státním zastupitelství
video

Má vzniknout úřad proti korupci při státním zastupitelství

Budou na úřad peníze? 

Zřízení specializovaného úřadu má stát 37 a půl milionu korun, což se příliš nelíbí ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). „Vítám reformu státního zastupitelství, ale všechny reformy by měly mít ve svém důsledku úsporu,“ domnívá se. A výhrady k úřadu má i opozice. Vadí jí, že by specializovaní žalobci měli na vyšetřování korupce monopol. „Jakýkoli monopol se v minulosti ukázal jako rizikový z toho pohledu, že věci mohou být nejen stíhány, ale také nestíhány,“ obává se Jeroným Tejc (ČSSD).

Nový zákon o státním zastupitelství kromě zřízení korupčního úřadu počítá mimo jiné také se zrušením vrchních státních zastupitelstev v Praze a Olomouci či zavedením Poradního sboru státního zastupitelství.