Politici Zemanův krok s Putnou uvítali, studenti chtějí dál protestovat

Praha - Politici vítají, že spor o jmenování Martina C. Putny profesorem skončil a prezident Miloš Zeman ho nakonec jmenuje. Podle Zemana ale musí dekret předat Putnovi ministr školství Petr Fiala. Prezident chce ministrovi do budoucna přenechat i pravomoc profesory jmenovat. Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka považuje takové rozhodnutí za uvážlivé. Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy se prezident pokusil na zbytku společnosti něco vyvzdorovat na základě svého silného přímého mandátu: „Tentokrát musel ustoupit, protože pochopil, že společenský odpor je příliš velký.“ Akademici sice uvítali, že Zeman schválil Putnovo jmenování, kritizují ale, že bude jmenován zvlášť. Studenti proto vyzvali docenty navržené na profesuru, aby také požádali o alternativní jmenování.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas novinářům v Bruselu řekl, že důvody pro případné nejmenování profesorem by musely být „skutečně závažné a veřejně obhajitelné“, prezidentovy argumenty za takové nepovažuje. Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy se prezident pokusil na zbytku společnosti něco vyvzdorovat na základě svého silného přímého mandátu: „Tentokrát musel ustoupit, protože pochopil, že společenský odpor je příliš velký.“

„Ze způsobu, jak se to stalo, se ukazuje, že šlo skutečně o osobní spor. Pan prezident zbytečně nechal cloumat svým majestátem,“ poznamenal šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Je ale podle něj dobře, že se našel způsob, jak „nedůstojný spor“ ukončit. Sobotka ocenil, že Zeman nešel cestou konfrontace a respektoval akademickou svobodu a svobodu projevu. Místopředseda vládní ODS Jiří Pospíšil označil Zemanův postup za racionální. Domnívá se, že by bylo ostudné, kdyby hlava státu racionálním argumentům neustoupila.

Případ Putna zdůraznil potřebu změnit vysokoškolský zákon

Jmenování profesorů hlavou státu, tak jak existuje podle současných pravidel, pak bývalý ministr spravedlnosti označil za relikt z dob Rakouska-Uherska: „V jiných vyspělých státech jsou akademické hodnosti přidělovány na základě rozhodnutí akademických vysokoškolských orgánů, ne na základě rozhodnutí politického orgánu, byť je to hlava státu.“

Za monarchistický přežitek označil jmenování profesorů prezidentem i sám Zeman. S Fialou se proto dohodli na změně vysokoškolského zákona, kterou schvaluje i premiér Nečas. Zeman už dnes na toto téma jednal i s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem. Ten předpokládá, že novela bude standardně projednána a posléze i schválena. „Panu prezidentovi jsem také řekl, že oceňuji jeho ochotu odblokovat tu nešťastnou situaci,“ uvedl Hampl k Putnově profesuře.  

Petr Nečas: „Ministr školství Fiala i já jsme dlouhodobě přesvědčeni, že jmenování profesorů prezidentem je monarchistický přežitek, tituly by měli udělovat rektoři … Byl to vysokoškolský establishment, který si chtěl zachovat honosnost prezidentského jmenování.“

Rektor UK Václav Hampl: „Předpokládám odbornou, kritickou a otevřenou debatu o tomto rychlonávrhu, nikoliv jeho okamžité prosazování.“

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Ta změna není nutná, pokud by pan prezident uznal, že jeho role je skutečně ceremoniální, aby tomu dodala vážnost. Pokud by s tím měly být problémy, pak bych podporoval spíše takovou změnu, aby to nepodepisoval žádný zástupce státu, aby to bylo pouze v pravomoci příslušné vysoké školy.“ 

Podle Gazdíka by návrh měl být věcí odborné diskuse. Zároveň připomněl, že o podobné změně už strany vládní koalice uvažovaly. Změna vysokoškolského zákona by nevadila ani Bendovi. Podle stínového ministra školství za ČSSD Marcela Chládka je ale „nutné, aby se kompetence daleko více zpřesnily, protože se opět může stát, že v tuto chvíli to byl prezident a za rok to může být ministr, který se rozhodne, že někoho nepodepíše“.

Jan Sokol: Zeman je přemýšlivý člověk, celá kauza byla jen přešlapem

Jan Sokol, proděkan FHS UK, se změnou způsobu jmenování profesorů nesouhlasí. Ministři bývají většinou straníci a profesoři by měli být jmenovaní nadstranickou osobností, uvedl v Interview ČT24. „Nelíbilo by se mi, kdyby jmenování profesů mělo být svěřeno vyloženě stranicko-politické funkci, a to ministr je. Naše ústava vychází z představy, že prezident je trošku nad stranami, a proto to svěřuje prezidentovi. Nepřipadá mi to jako úplně čisté řešení.“

Podle Jana Sokola je prezident Zeman přemýšlivý člověk, kterého ale ovlivnilo období, kdy byl předsedou vlády. Sokol doufá, že celá kauza kolem nejmenování Martina C. Putny byla z prezidentovy strany jen přešlapem.

Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Studenti budou stejně demonstrovat, chtějí hájit akademické svobody

„Musím říct, že jsem spokojený. Kvůli tomu už bych těžko stávkoval a nechodil tam,“ reagoval na Zemanův krok botanik a čekatel na profesoru Jaroslav Doležel, který zvažoval svou účast na slavnostním předávání. „Je dobře, že to takto dopadlo,“ dodal za Radu vysokých škol Jakub Fischer.

Iniciativě Za svobodné vysoké školy ale stále vadí, že Zeman dělá rozhodnutí podle osobních sympatií a antipatií. „Velice si vážíme ústupku pana prezidenta. Avšak přijde nám velmi nedůstojné dělit profesorské aspiranty na ty, kteří mohou být jmenováni běžným způsobem, a ty odstrčené, kteří se nebudou moci předání jmenovacích dekretů účastnit s ostatními aspiranty. Slavnostní ceremoniál by tím byl pošpiněn,“ myslí si i předseda spolku Studentské jaro Petr Soukeník. Vyzvali proto docenty navržené na profesuru, aby také požádali o alternativní jmenování. Ve čtvrtek navíc studenti chtějí uspořádat demonstraci původně svolanou na Putnovu podporu. Podle pořadatelů je akademické svobody stále potřeba hájit.