Svoboda: Kmotři se vrátili předními dveřmi

Praha – Odvolaný pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vidí za koncem ODS ve vedení Prahy snahu TOP 09 zničit pravicového konkurenta. Svoboda také obvinil TOP 09 z toho, že umožnila tzv. kmotrům vrátit se zpět na radnici. Svoboda vidí za událostmi na magistrátu tlak z vedení TOP 09 a podobně jako premiér Petr Nečas (ODS) se obává, aby se tyto praktiky nepřenesly na celostátní úroveň. Kromě Svobody skončili v pražské radě i všichni radní za ODS a strana tak ztratila po 22 letech vliv na hlavní město.

„Na podzim 2011 jsem vyhodil kmotry z pražské radnice, dnes se vrátili předními dveřmi a červený koberec jim rozvinula TOP 09,“ prohlásil Svoboda v reakci na své odvolání. Protikmotrovská rétorika TOP 09 je podle Svobody jen marketingovým tahem, který jim pomohl vyhrát volby. Svoboda řekl, že se TOP 09 spojila s „klientelistickými strukturami z pražského podsvětí“. Jmenoval přitom předsedu klubu zastupitelů Miroslava Pocheho a zastupitele Karla Březinu a Petra Hulinského (všichni ČSSD).

Primátor také za událostmi na pražské radnici vidí vedení TOP 09 – Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. „Dnes jsme byli svědky začátku fungování koalice TOP 09 s ČSSD a KSČM na pražském magistrátu. Tato koalice je předzvěstí toho, co se může na české politické scéně odehrát po parlamentních volbách. (…) Otcem této nové koalice je Miroslav Kalousek a jejím kmotrem Karel Schwarzenberg,“ uvedl Svoboda. Rozhodnutí radních Svoboda ale přijímá. „Nejde nám o primátorský řetěz, ale o princip,“ uzavřel.

Rovněž šéf ODS a premiér Petr Nečas míní, že změny v Praze se udály s posvěcením celorepublikového vedení TOP 09. „Pokud vím, tak v ODS platí, že za každým křovím je Kalousek. Naposledy jsem hodně pršel a způsobil jsem povodně,“ řekl k tomu Kalousek.

Pražská ODS tak po 22 letech vládnutí v Praze odchází do opozice. Kromě Svobody skončili i ostatní radní občanských demokratů - dva byli odvoláni, další dva sami rezignovali. Než bude jmenován nový primátor, město povede dosavadní první náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09).

Video ODS po 22 letech vyklízí křesla pražských radních
video

ODS po 22 letech vyklízí křesla pražských radních

Při svém nástupu Svoboda sliboval krev, pot a slzy

  • Pražská politická kariéra pro Bohuslava Svobodu začala v říjnu 2010. Gynekologa a někdejšího prezidenta České lékařské komory si občanští demokraté vybrali jako svého lídra do komunálních voleb. Výkonná rada pražské organizace se na něm nakonec - ze sedmi kandidátů - shodla jednoznačně. Za výběr ji tehdy pochválil i předseda strany Petr Nečas. A za Svobodou premiér stojí i nyní. „Není to dobrá zpráva pro Prahu, protože odvolání kvalitního, kompetentního a slušného primátora, kterým bezesporu pan Svoboda byl, je chybný krok,“ reagoval Nečas na odvolání Svobody.
  • Svoboda usedl na primátorské křeslo po Pavlu Bémovi, který na magistrátě vládl osm let. Poté, co uzavřel koalici s ČSSD, sliboval boj proti korupci a sociální ohleduplnost. „Všechno, co jsem říkal, myslím vážně a platí varování pro vás pro všechny, bude to skutečně krev, pot a slzy,“ řekl v roce 2010. Veřejnost ale koalici s ČSSD přijala nepříznivě, demonstrovalo se před radnicí i v jednacím sále. Přesně o rok později se koalice v hlavním městě rozpadla.
  • Výpověď sociálním demokratům inicioval předseda pražské ODS Boris Šťastný. Za tři dny už na stole ležela nová dohoda s TOP 09 a prvním mužem Prahy zůstal Svoboda, kterého tatáž TOP 09 dnes nechala odvolat.