Zeman opět navrhl Rychetského na ústavního soudce

Praha - Prezident Miloš Zeman už do Senátu poslal oficiální žádost, aby Pavel Rychetský byl i v příštích deseti letech ústavním soudcem. České televizi to potvrdil předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Rychetský je tak čtvrtým kandidátem, kterého budou senátoři schvalovat na červnové schůzi.

Zeman o už o navržení Rychetského mluvil dříve. „Pokud ho Senát schválí, zcela určitě ho jmenuji předsedou Ústavního soudu,“ řekl už koncem března. S Rychetským také konzultoval všechny dosavadní návrhy na ústavní soudce.

Zatím poslední tři kandidáty navrhl prezident v polovině května. Jsou jimi soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková, bývalý politik a dosavadní člen Ústavního soudu Miloslav Výborný a soudce Nejvyššího soudu v Brně Ludvík David. Podporu budou zřejmě mít napříč politickým spektrem. ODS i TOP 09 trojici nových kandidátů uvítala. „Skoro bych řekl, že na prezidenta Zemana jsou to překvapivě docela dobrá jména,“ řekl tehdy předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Celkem letos post opustí sedm ústavních soudců. Tři nové už jmenoval Zeman do funkce začátkem května. V plénu zasedla Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Tomkovou zároveň jmenoval i místopředsedkyní soudu. Senát zatím schválil na návrh hlavy státu čtyři jména. Čtvrtý Vladimír Sládeček bude jmenován až začátkem června, kdy skončí mandát dalšího z ústavních soudců.