Sobotka: Je to konflikt ODS a TOP 09, ČSSD by do koalice neměla spěchat

Praha – Grémium sociální demokracie nepřijalo žádné usnesení směrem k dalšímu postupu pražské ČSSD. Doporučuje pouze, aby jednala v souladu s volebním programem strany. Již včera ale předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pražským radním za ČSSD vzkázal, že by strana do rady vstupovat neměla. Prioritou ČSSD v Praze tak rozhodně není vstup do koalice s TOP 09. Viníkem situace v Praze jsou podle Sobotky oba dřívější spojenci z radnice i bývalý primátor Svoboda, který prý nezvládl svoji roli. Sobotka také zdůraznil, že si ve sporu o pražskou radnici nemají obě vládní strany co vyčítat. Podle něj se TOP 09 zachovala stejně, jako ODS postupovala před dvěma lety vůči ČSSD, která musela koalici opustit.

Špičky sociálních demokratů, které se dnes sešly v Lidovém domě, nepřijaly žádné doporučení směrem k pražské ČSSD. „Předpokládáme, že budou jednat tak, aby respektovali volební program sociální demokracie,“ podotkl Sobotka. Už včera ale pražským radním za sociální demokracii vzkázal, že by ČSSD neměla vstupovat do pražské rady.

Myslí si to i místopředseda ČSSD Michal Hašek, podle něhož by spojení ČSSD a TOP 09 v Praze bylo jako spojení ohně a vody. Místopředseda pražského zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina zatím nechce vyloučit žádnou variantu. „Nechci v tuto chvíli vyloučit nic, byť si myslím, že varianta podpory dovládnutí TOP 09 do konce volebního období se mi více zamlouvá. Ale nechci tím uzavírat jakákoliv vrata. Je potřeba hledat řešení, které vydrží do konce volebního období,“ uvedl. Sociální demokracie tak nyní bude podle Sobotky v Praze postupovat tak, aby jednala v zájmu občanů hlavního města zejména v oblasti dopravy a veřejných služeb.

Za situaci může i bývalý primátor

Sám považuje rozepře obou vládních stran za nedůstojné. „Myslím si, že ODS a TOP 09 si v souvislosti s Prahou absolutně nemají co vyčítat. Myslím, že ODS potkalo teď ve spolupráci s TOP 09 to samé, co před dvěma lety iniciovala ve směru k sociální demokracii v hlavním městě Praze,“ připomněl. Vinu za současnou situaci podle něj nesou jak obě vládní strany, tak bývalý primátor Bohuslav Svoboda. „Nedokázal město řídit a rozpadla se mu už druhá radniční koalice během jeho působení v čele hlavního města Prahy, takže se stal mezi pražskými primátory smutným rekordmanem,“ dodal.

Ilustrační foto
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Tomáš Krist

Sobotka zdůraznil, že Praha není po dvou letech pravicové vlády v dobré situaci. Nebál se ji přirovnat k situaci na celostátní úrovni. „Zadlužení Prahy se dostalo za vlády pravice na rekordní úroveň. Chci jenom připomenout, že kraje v České republice dohromady dluží něco kolem padesáti miliard korun a z toho polovina dluhu připadá na kraj a hlavní město Praha,“ podotkl.

Zastupitelé v metropoli ve čtvrtek odvolali primátora Bohuslava Svobodu (ODS), radní za jeho stranu poté po 22 letech odešli do opozice. Výkonem funkce primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. Vlády se ujala TOP 09, která bude s ČSSD vyjednávat o budoucí podobě městské rady.


Podle Sobotky je tak jednoznačné, že pravice nebyla schopná dostát vládní odpovědnosti. Během uplynulých dvou let podle něj nedokázala koalice TOP 09 a ODS vyřešit ani jeden z tíživých problémů metropole. „Koalice nebyla funkční, nebyla jednotná, neměla tah na branku a v zásadě tlačila problémy hlavního města před sebou,“ uvedl.

Tomáš Hudeček (TOP 09) a Jiří Vávra (TOP 09)
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Pražské kluby TOP 09 a ČSSD jednaly, ale nic zatím nedojednaly

Přes víkend by si měly obě strany zpracovat své programové priority, pro ČSSD je to podle Pocheho hlavně tunel Blanka a situace v Dopravním podniku. Jasno by mělo být do 6. června, na tom se obě strany shodují.

Sociální demokraté zatím upřednostňují spíše toleranci menšinové vlády. Další možností je pak také „staronová“ koalice ve formátu ODS + ČSSD. V pondělí by nejspíš měly začít diskuse ohledně možného rozložení sil v jedenáctičlenné radě a také ohledně resortů, které by strany chtěly ve vedení města ovládat. Variant je podle Vávry několik. TOP 09, která má nejsilnější pozici v zastupitelstvu, navíc stále nevyloučila ani další vyjednávání s ODS.

  • Bohuslav Svoboda (ODS)„Já jsem hlavně vadil TOP 09… Příběh je čitelný, jde tu o boj o moc, kde se ta druhá strana neštítí žádných prostředků…“
  • Pavel Richter (TOP 09)„Já jsem připraven prosazovat odbrždění tunelu Blanka. Myslím si, že je řešení, jak to pustit dál. Což znamená uvolnit placení a dát tak jasný signál, že ji chceme otevřít v roce 2014.“
  • Miroslav Poche (ČSSD): „Do pondělí připraví obě strany své programové priority a v pondělí ve čtyři hodiny se sejdeme.“
Video ČSSD po jednání politického grémia
video

ČSSD po jednání politického grémia