Rathovi obhájci žádají došetření kauzy – obžaloba je prý plná chyb

Praha – Advokáti někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha zažádali středočeský krajský soud, aby státnímu zástupci Petru Jirátovi vrátil Rathův případ zpátky na stůl. Obžaloba, kterou v dubnu podal, je podle Rathových obhájců plná procesních i faktických chyb. Informuje o tom deník Právo. Soud s bývalým čelným představitelem sociální demokracie by se tak mohl odsunout na pozdější termín. Dalším důvodem možného zdržení může být i fakt, že spis nyní jde k vrchnímu soudu.

„Sama obžaloba je u hlavního líčení neprojednatelná pro vnitřní rozpory, nelogičnost i neurčitost a skutková zjištění v ní popsaná nejsou podložena důkazy,“ cituje Právo Rathova advokáta Romana Jelínka. Pochybnosti potom u Rathových obhájců vzbuzuje i samotné přípravné řízení, které podle nich „nebylo vedeno v souladu se zákonem“, a nedošlo tak k objasnění „zásadních skutkových okolností“ týkajících se údajně zmanipulovaných krajských zakázek.

Obhájci míní, že u samotného Ratha chybí v obžalobě upřesnění osoby, která mu měla úplatky slíbit či poskytovat (celkem šlo podle spisu o více než 16 milionů korun). Není prý také jasné, zda šlo o úplatky pro osobní obohacení či jiné zvýhodnění, například na podporu voleb či politické strany anebo jiné osoby.

  • Obžaloba podle obhájce obsahuje rozpory a je neurčitá. "Například stíhá MUDr. Ratha za přijetí úplatků od zástupců stavební firmy a zdravotnických firem, ale tito zástupci za podplácení hejtmana stíháni nejsou. Obžaloba tvrdí, že ministerstvu pro místní rozvoj vznikla škoda ve výši 200 milionů korun, ale ministerstvo tuto škodu přihlásilo s podmínkou, pokud tuto částku od EU nedostane. O tom ale ani po roce šetření rozhodnuto nebylo," tvrdí právník.

Proto se nyní advokáti obrátili na soud s žádostí o došetření. „Dne 20. května jsme podali návrh na předběžné projednání obžaloby, jehož závěrem by mělo být usnesení soudu o vrácení trestní věci pana Ratha a ostatních obviněných zpět státnímu zástupci k došetření,“ dodal Jelínek.

Pokud soud návrh žalobců odmítne, začne proces s Rathem v červenci

Senát vedený soudcem Robertem Pacovským obdržel návrh obhájců na konci minulého týdne. Prioritou pro soud je ovšem v tuto chvíli odeslání celého spisu na Vrchní soud v Praze, který má rozhodovat o stížnostech Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřiny Pancové. Všichni tři napadli své setrvávání ve vazbě a rozhodování může trvat ještě několik týdnů. Teprve poté, co jejich stížnosti vyšší instance rozsoudí, může středočeský krajský soud řešit návrh advokátů.

„Po následném prostudování obsahu návrhu se pak soud rozhodne, zda je takový postup navrhovaný obhajobou na místě,“ uvedla mluvčí středočeského krajského soudu Zuzana Steinerová; soud tak buď obhájcům vyhoví, případ projedná v neveřejném zasedání a vrátí ho Jirátovi k doplnění, nebo návrh Rathových advokátů odmítne – v tom případě by mělo počátkem července začít hlavní líčení.

Definitivně jasno o procesu v kauze Rath bude mít soud podle neoficiálních informací nejdřív v polovině června. Kromě námitek advokátů a putujícího spisu mohou hlavní líčení podle soudu zkomplikovat také například letní dovolené.

Pokuta za fotografie

V souvislosti s Rathovým případem dnes také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) potvrdil Vězeňské službě pokutu 50 000 korun za únik fotografií vazebně stíhaného poslance. Do vězeňského informačního systému, a tedy i k osobním údajům vězňů, měli podle ÚOOÚ nesprávně přístup všichni zaměstnanci. Fotografie Ratha i jeho sedmi spoluobviněných z věznice v Litoměřicích loni zveřejnil deník Blesk. V souvislosti s únikem snímků odvolal tehdejší ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou.


Video Kdy bude soud s Rathem?
video

Kdy bude soud s Rathem?