Vojenská pojišťovna odpoví na trestní oznámení ministerstva stejnou mincí

Praha – Ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Karel Štein odmítl výsledky kontroly ministerstva zdravotnictví, které na ni podalo trestní oznámení. Pojišťovna se rozhodla rovněž podat trestní oznámení pro podezření z pomluvy a poškození dobrého jména; podle ředitele se totiž jedná o pokus ministerstva ochromit činnost pojišťovny, o zásah do konkurenčního prostředí a poškození reputace.

Ministerstvo podalo v minulých dnech trestní oznámení na VoZP kvůli podezření, že mohla inkasovat neoprávněně desítky milionů korun. Už dřív ji obviňovali někteří lidé, že se stali jejími klienty, aniž by cokoli podepsali. Za nábor pojištěnců navíc podle ministerstva dostal přes sto milionů člověk, který má trvalé bydliště hlášené na radnici. Informace ministerstva zdravotnictví v tiskové zprávě jsou lživé a hrubě manipulativní, prohlásil ředitel Štein.

„Naše pojišťovna není řízena ministerstvem zdravotnictví, byť se to tak snaží ministerstvo a zejména někteří jeho představitelé podávat široké veřejnosti. Vůči naší pojišťovně vykonává pouze dohledovou a kontrolní působnost… Jakékoli jiné zasahování do vnitřních poměrů naší pojišťovny nad rámec těchto kompetencí nemá žádnou zákonnou oporu,“ zmínil Štein s tím, že kontrola ministerstva se zaměřila na záležitosti, které jí kontrolovat nepříslušely. Veřejnoprávní kontrola podle něj měla být směrována na hospodaření s veřejnými prostředky, ale zabývala se i oblastí dodavatelsko-odběratelských vztahů.

Podle náměstka ministerstva Petra Noska ale i prostředky provozního fondu spadají do veřejných prostředků, protože vzešly z výběru pojistného a z platby státu za pojištěnce. „Podléhají kontrole ministerstva zdravotnictví,“ zopakoval. Ministerstvo prý nemá žádnou tendenci VoZP řídit.

Načasování ministerstva nás má poškodit, tvrdí VoZP

Štein napadl i načasování, kdy ministerstvo výsledky zveřejnilo. Přišlo s tím totiž v době, kdy pojištěnci zvažují přestup k jiné pojišťovně. Rozhodnout se mohou do konce června, pak zase až za rok.

Video Brífink Vojenské zdravotní pojišťovny k výsledkům kontroly ministerstva zdravotnictví
video

Brífink Vojenské zdravotní pojišťovny k výsledkům kontroly ministerstva zdravotnictví

Brífink Vojenské zdravotní pojišťovny k výsledkům kontroly ministerstva zdravotnictví

Brífink Vojenské zdravotní pojišťovny k výsledkům kontroly ministerstva zdravotnictví

Reakce náměstka MZ Petra Noska na prohlášení VoZP