Rekordní pokuta za pochybení exekutorky – dva miliony korun

Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) uložil plzeňské exekutorce Martině Tetzeliové rekordní pokutu ve výši dvou milionů korun. Potrestal ji tak za to, že nedostatečně kontrolovala své zaměstnance, tolerovala jim nepřípustné postupy. Pokuta je o půl milionu vyšší než dosavadní nejvyšší sankce pro Jozefa Višvádera. Tetzeliová se k případu vyjadřovat nebude, podle své asistentky rozhodnutí soudu respektuje.

Proti Tetzeliové podal tři kárné žaloby ministr spravedlnosti. Podle kárného senátu exekutorka hrubou nedbalostí zásadním způsobem porušila své povinnosti. Její zaměstnanci v řadě exekučních řízení běžně používali nepřípustné metody, například psychický nátlak.

„Postup svých zaměstnanců přitom soudní exekutorka tolerovala, a dokonce před dohledovým orgánem obhajovala. Dále vynakládala v řízení zcela neodůvodněné a uměle vytvořené náklady, které účtovala povinným,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Exekutorka prý například vykazovala náklady na detektivní a asistenční služby, přitom však požadované údaje, třeba o pobytu dlužníka, mohla získat bezplatně od příslušných úřadů. V některých případech prý uvedené společnosti vůbec neprovedly fakturované úkony.

Vyjádření Exekutorské komory:

„Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozhodnutí, nevíme, ze kterých skutkových okolností NSS vycházel. V případě, že se prokázaly popsané skutečnosti, považujeme je za protiprávní, neetické a nepřípustné.“


Sama Tetzeliová potom verdikt nijak komentovat nechtěla. „Paní exekutorka se k tomu nebude vyjadřovat a respektuje rozhodnutí soudu,“ uvedla Gabriela Vinšová z Exekutorského úřadu Plzeň-jih.

Připad Višváder - obvinění ze zpronevěry

Exekutoru Višváderovi loni Nejvyšší správní soud vyměřil pokutu 1,5 milionu korun. V jedné exekuční věci nerespektoval přerušení řízení a chtěl dražit nemovitost i přesto, že jím vydaný exekuční příkaz byl v katastru nemovitostí zapsaný až jako třetí v pořadí. Další jeho chybou bylo to, že zavčas nezaplatil svůj více než desetimilionový dluh, a sám proto čelil hrozbě exekuce. Višváder následně neuspěl s ústavní stížností. Nadto čelí obžalobě ze zpronevěry.

Video Události
video

Události