Policie stíhá 9 lidí kvůli zakázkám na radnici brněnské části

Brno  Protikorupční policie stíhá v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na radnici Brno-Starý Lískovec devět lidí. Dva jsou ve vazbě. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej ale důvody stíhání s ohledem na fázi akce neuvedl. Zakázky by se mohly týkat stavebnictví.

„Mohu pouze potvrdit, že brněnská expozitura Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vede stíhání proti devíti osobám, a to kvůli trestnému činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ uvedl Ibehej. Není ale jasné, kolik ze stíhaných pracovalo na radnici a kolik z nich je podnikatelů angažovaných v zakázkách.

Starosta Starého Lískovce Vladan Krásný (ODS) ale ČTK v reakci na to řekl, že nikdo z pracovníků radnice není v tuto chvíli ve vazbě a nikdo z členů rady úřadu městské části není stíhán. 

Na pochybnosti v rámci přidělování zakázek delší čas upozorňuje někdejší starosta Starého Lískovce a současný opoziční zastupitel za Nezávislé demokraty Petr Hudlík. Opozice kritizuje u některých předraženost, u jiných zas, že je nezískaly firmy s nabídkou nejvýhodnější ceny. Podle Krásného je zvláštní, že má Hudlík k průběhu policejního vyšetřování informace. Krásný naopak kritizuje poměry, které byly na radnici za starostování Hudlíka.

Hudlík uvedl, že korupce mohla vzniknout například v projektech souvisejících s opravou nájemních domů radnice, při stavbě hřiště nebo projektu vybudování nové radniční budovy. „Setkal jsem se s tím, že výkop, jehož vyhloubení by za mého starostování stálo asi 5 000 korun, byl soutěžen za 98.000 korun,“ dodal.