Policie našla matku dvou mrtvých dětí, zřejmě nezemřely násilně

Paseka - Policisté našli matku dvou mrtvých novorozenců, které objevili v pondělí v lese u Paseky na Olomoucku. Krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková uvedla, že děti zřejmě nezemřely násilnou smrtí. Žena je nyní hospitalizována s poporodními komplikacemi v Olomouci. Pokud by se prokázalo, že děti porodila živé a ponechala je v lese bez pomoci, dopustila by se trestného činu. V případě, že by se narodily mrtvé, šlo by jen o přestupek.

„Leží na porodnicko-gynekologické klinice s komplikacemi po porodu, nyní je ve stabilizovaném stavu. Hospitalizována bude pravděpodobně do konce týdne,“ řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Kdy přesně žena dvojčata porodila, policisté zatím nevědí. Neznají ani věk ženy. Neměla u sebe doklady a policii sdělila pouze své jméno. Podle informací Olomouckého deníku je jí 31 let. Zřejmě pochází ze sociálně slabého prostředí, může jít i o bezdomovkyni.

Matka zatím z ničeho obviněna nebyla. „Nevylučuje se nic, zatím se ale neprokázalo, že děti zemřely cizím zaviněním. Nyní to bude na znaleckých posudcích, které prokážou, zda se děti narodily mrtvé, nebo umřely bezprostředně po porodu. Trvat to bude několik týdnů. Odborníci budou zkoumat, jak děti vypadaly bezprostředně po porodu, i to, jak dlouho byla tělíčka v lese,“ dodala Štrbáková.

Matka odmítla pomoc lékařů, v nemocnici podepsala revers

Na ženu upozornili policisty lékaři šternberské nemocnice, kam zavítala ještě před svým porodem. „Vyhledala v minulosti lékařskou pomoc ve šternberské nemocnici z důvodu přetrvávající bolesti hlavy. Své těhotenství však po celou dobu lékařům tajila, až výsledky vyšetřování ukázaly, že je ve vysokém stupni těhotenství,“ uvedla mluvčí skupiny Agel Hana Szotkowská.

Lékaři ženě na základě výsledků vyšetření doporučili hospitalizaci, kterou ale důrazně odmítla a podepsala revers. „Lékaři se ji aspoň snažili přimět k ambulantní léčbě, když však na první smluvenou schůzku s lékařem nedorazila, věc nemocnice ještě týž den nahlásila policii,“ doplnila mluvčí. Dodala, že lékaři udělali maximum, nastávající matka však jejich péči po celou dobu odmítala, poskytla jim nepravdivé osobní údaje a po celou dobu lékaře mystifikovala.

V Olomouckém kraji je to tento měsíc už druhý případ. V sobotu 18. května našli lidé mrtvého novorozence v korytě potoka v Novém Malíně na Šumpersku. Dítě bylo v igelitové tašce, bohužel už bez známek života. Z vraždy je podezřelá pětadvacetiletá žena ze Šumperska, matka dítěte. Soud ji poslal do vazby. Ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.