Kajínek znovu volá z žaláře, Hrad ho ale nevyslyší ani tentokrát

Praha – I dvacet let od vraždy podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda v plzeňských borských serpetinách trvá odsouzený Jiří Kajínek na své nevině. Za dvojnásobnou vraždu a pokus o další si odpykává doživotní trest a jeho advokát připravuje už třetí žádost o milost. Předchozím dvěma nevyhověli prezidenti Václav Havel ani Václav Klaus. Ani u prezidenta Miloše Zemana nejspíš Kajínek neuspěje přesto, že Zeman nyní studuje Kajínkovy materiály. Prezident totiž již dříve prohlásil, že si umí představit obnovení soudního procesu, milost ale nechystá.

Kajínkův advokát Tomáš Zejda považuje žádost o milost v současnosti za jediný možný krok, který ještě připadá v úvahu. „Byl by pro obnovení soudního procesu s panem Kajínkem. S milostí každopádně nepočítá,“ shrnula Zemanovo stanovisko jeho mluvčí Hana Burianová. Zeman po svém zvolení prohlásil, že Kajínkův proces by měl posoudit jiný než plzeňský soud, aby se vyloučila možnost jeho zaujatosti.

Všechny pokusy Kajínkových advokátů o nové otevření případu ztroskotaly, Ústavní soud zamítl i podané ústavní stížnosti. Odsouzený vrah nepochodil ani u ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který v dubnu odmítl podat další stížnost pro porušení zákona. K doživotí odsouzený Kajínek nikdy vinu nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Protože od vraždy, za kterou byl odsouzen, uplyne dnes večer přesně dvacet let, bude pátek 31. května 2013 prvním dnem, kdy je podle trestního práva dvojnásobná vražda promlčená. Pokud by tedy nyní přijal vinu za Kajínkův čin někdo jiný, trest by mu už nehrozil.

Video Události o kauze Jiřího Kajínka
video

Události o kauze Jiřího Kajínka

Útěkem z Mírova chtěl prý dosáhnout obnovení procesu, zatím neúspěšně

Jiří Kajínek byl k výjimečnému trestu doživotí odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Vraždy si prý objednal podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral.

Problémy se zákonem měl Kajínek již jako nezletilý, když se zúčastnil vykrádání bytů. Ve vězení se ocitl poprvé v roce 1982 za krádeže v rekreačních chatách. O tři roky později stanul před soudem znovu - kromě bytových krádeží měl na svědomí nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele.

Za majetkovou trestnou činnost byl odsouzen znovu v roce 1991, a to za ozbrojenou loupež, při níž policistům ukradl služební vůz. Za to dostal jako recidivista 11 let. Za vzorné chování mu počátkem roku 1993 byl na tři dny přerušen trest. Do věznice se už ale nevrátil a o čtyři měsíce později, v květnu 1993, podle soudu spáchal nájemnou vraždu Štefana Jandy a jeho strážce.

Policii trvalo půl roku, než jej dopadla. Z Věznice v Českých Budějovicích se mu ale podařilo uprchnout, když při procházce přelezl zeď. Ještě týž den jej ale policisté zadrželi. Pověst útěkáře potvrdil v roce 1996, když v přísně střežené věznici ve Valdicích na Jičínsku přeřezal mříže a utekl, z věznice se ale nakonec nedostal.

Na hlavní stránky médií jej ale dostal útěk z přísně střežené věznice Mírov, po kterém se v roce 2000 dostal na dva měsíce na svobodu. Svým útěkem chtěl údajně dosáhnout obnovení procesu. To se mu zatím nepodařilo, ale díky mediálnímu zájmu se v jeho případu objevila řada nesrovnalostí i nové svědecké výpovědi. Romantické představy vyvolávající útěk mu navíc zajistil i početný zástup příznivců a dokonce se jeho příběh dočkal i filmového zpracování.