Onkolog Kubeš: Léčba protonem stojí od 250 do 950 tisíc korun

Praha - Cena údajně nejperspektivnější a nejšetrnější metody ozařování nádorového ložiska v pražském Protonovém centru se pohybuje mezi 250 až 950 tisíci korun. V Hyde Parku ČT24 to řekl hlavní lékař Protonového centra Jiří Kubeš s tím, že studie prokazující výsledky protonové léčby k dispozici opravdu nejsou a pravděpodobně ani nikdy nebudou. Reagoval tak na pochybnosti předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka. (Více čtěte zde.Léčba „běžnou“ (fotonovou) radioterapií prý vyjde na 300 až 400 tisíc korun.

Podle Kubeše záleží konkrétní částka na náročnosti léčby každého jednotlivého pacienta. „Cena se odvíjí od počtu ozáření a počet ozáření se odvíjí od typu nádorového onemocnění,“ uvedl. Cena ozáření se pohybuje kolem 25 000 korun za jednu dávku. Částka ale opět může kolísat případ od případu. 

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je cena pražského centra výrazně vyšší, než nabízí třeba bavorský Mnichov, s nímž VZP uzavřela smlouvu na paušální částku 500 000 korun za léčbu jednoho pacienta. Podle mluvčího VZP totiž za cenu, za kterou v Praze podstoupí protonovou terapii tři pacienti, se ta samá péče dostane v Mnichově pěti pacientům. Vyplývá to prý z propočtů jak pro VZP, tak i pro Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR.

Oldřich Tichý, mluvčí VZP:

Oldřich Tichý, mluvčí VZP„Za VZP můžu říct jednoznačně: Pokud odborníci ve kterémkoliv ze 13 komplexních onkologických center v ČR dají pacientovi doporučení, že nezbytně potřebuje protonovou terapii, tak VZP mu ji rozhodně uhradí. Je otázka, kde mu ji uhradí. Já mohu říci, že mu ji uhradí tam, kde to bude pro VZP ekonomicky výhodné. A při větších zkušenostech v Mnichově je v tuhle chvíli ta volba jasná.“


Vysoká cena léčby v Protonovém centru v Praze je podle Kubeše zapříčiněna drahou technologií a náročnějším personálním obsazením než na fotonových pracovištích. K protonové terapii u jednoho pacienta je prý potřeba více pracovníků i více času. Samotný přístroj stojí kolem 2,2 miliardy korun.

Studie potvrzující účinek protonové léčby opravdu neexistuje

„Vývoj v radioterapii, který je za poslední léta markantní, nikdy nebyl podložen randomizovanou studií, a pro protony ani pravděpodobně nikdy nebude,“ uvedl Kubeš. Tyto výsledky prý nejsou k dispozici ani v případě fotonové terapie, neboť pokrok v radioterapii je založen na fyzice. „Na fyziku se randomizované studie nedělají. Tam se dělá experiment, výpočet, ověření,“ dodal onkolog, který tak potvrdil domněnku předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka. (Více čtěte zde.)

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24