Podle Kubeše záleží konkrétní částka na náročnosti léčby každého jednotlivého pacienta. „Cena se odvíjí od počtu ozáření a počet ozáření se odvíjí od typu nádorového onemocnění,“ uvedl. Cena ozáření se pohybuje kolem 25 000 korun za jednu dávku. Částka ale opět může kolísat případ od případu.
Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je cena pražského centra výrazně vyšší, než nabízí třeba bavorský Mnichov, s nímž VZP uzavřela smlouvu na paušální částku 500 000 korun za léčbu jednoho pacienta. Podle mluvčího VZP totiž za cenu, za kterou v Praze podstoupí protonovou terapii tři pacienti, se ta samá péče dostane v Mnichově pěti pacientům. Vyplývá to prý z propočtů jak pro VZP, tak i pro Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR.
Oldřich Tichý, mluvčí VZP:
„Za VZP můžu říct jednoznačně: Pokud odborníci ve kterémkoliv ze 13 komplexních onkologických center v ČR dají pacientovi doporučení, že nezbytně potřebuje protonovou terapii, tak VZP mu ji rozhodně uhradí. Je otázka, kde mu ji uhradí. Já mohu říci, že mu ji uhradí tam, kde to bude pro VZP ekonomicky výhodné. A při větších zkušenostech v Mnichově je v tuhle chvíli ta volba jasná.“
Vysoká cena léčby v Protonovém centru v Praze je podle Kubeše zapříčiněna drahou technologií a náročnějším personálním obsazením než na fotonových pracovištích. K protonové terapii u jednoho pacienta je prý potřeba více pracovníků i více času. Samotný přístroj stojí kolem 2,2 miliardy korun.
Studie potvrzující účinek protonové léčby opravdu neexistuje
„Vývoj v radioterapii, který je za poslední léta markantní, nikdy nebyl podložen randomizovanou studií, a pro protony ani pravděpodobně nikdy nebude,“ uvedl Kubeš. Tyto výsledky prý nejsou k dispozici ani v případě fotonové terapie, neboť pokrok v radioterapii je založen na fyzice. „Na fyziku se randomizované studie nedělají. Tam se dělá experiment, výpočet, ověření,“ dodal onkolog, který tak potvrdil domněnku předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka. (Více čtěte zde.)
