Loupež století: Soud otočil a obviněné zprostil obžaloby

Praha - Pražský městský soud dnes zprostil Tomáše Půtu a Františka Hajna obžaloby v kauze tzv. loupeže století. Muži byli obžalovaní z toho, že přepadli vůz bezpečnostní agentury G4S na pražské Evropské třídě a uloupili 154 milionů korun. Podle soudce se neprokázalo, že by takzvanou loupež století spáchali právě oni. Soud tak zásadně změnil své loňské rozhodnutí, kterým uložil mužům 12 a deset let vězení. Dnešní rozsudek zatím není pravomocný.

„Nebylo prokázáno, že skutek spáchali obžalovaní. Není k dispozici jediný přímý usvědčující důkaz,“ pronesl předseda trestního senátu Stanislav Králík a Hajna propustil z vazby. Ten už avizoval, že se hodlá vrátit do Dominikánské republiky. Hajna i Půtu spojují s místem činu pachové stopy nalezené v přepadeném vozidle. „Mnohokráte však bylo judikováno, že pachatele nelze odsoudit pouze na základě pachové stopy,“ podotkl soudce. Půta si odpykává desetiletý trest ve slavkovské věznici za účast na akcích Berdychova gangu.

Obžaloba tvrdila, že Hajn v září 2002 s nejméně dvěma dalšími lidmi přepadli v přestrojení za policisty pancéřové vozidlo bezpečnostní agentury, které vyjíždělo od Citibank na jednu z nejrušnějších ulic v Praze, Evropskou třídu. Posádku auta přinutili pod pohrůžkou použití střelné zbraně a výbušniny, aby vůz otevřela a přemístila se do jeho zadní části. Pak s autem odjeli k nádrži Jiviny, kde údajně Hajn, Půta a další lidé vzali z auta peníze, které policie už nikdy nenašla.

Hajn byl původně souzen v nepřítomnosti jako uprchlý. Policie ho však následně vypátrala v Dominikánské republice a eskortovala jej do české vazby. Odvolací soud proto nařídil věc projednat znovu v jeho přítomnosti. Účast na loupeži Hajn celou dobu odmítá. S Půtou se prý nezná a v době trestného činu byl údajně nejspíš v zahraničí.

Žalobce věří ve vinu mužů, zvažuje další postup

„Modlím se, abych se nestal obětí justičního omylu,“ vypověděl Hajn, kterého u soudu podpořila účastí početná skupina příbuzných a známých. Půta k soudu nedorazil, protože dal přednost své přítelkyni, která se za ním chystá na návštěvu do vězení. Jeho závěrečnou řeč přečetl advokát Jaroslav Ortman. „Svědci úmyslně mlží a lžou. Jsem stoprocentně nevinný,“ citoval svého klienta s tím, že Půta má za sebou sedm let trestu a chce si požádat o podmíněné propuštění.

Video Loupež století bez viníka
video

Loupež století bez viníka

O vině obou osvobozených mužů je ale přesvědčen státní zástupce Tomáš Saňa. „Nové dokazování nepřineslo nic zásadního. Podle výpovědi svědků Hajn před loupeží sháněl rychlé auto, vlastnil značku vozu, která byla použita při loupeži, po loupeži si výrazně majetkově polepšil a poté odjel z České republiky,“ shrnul v závěrečné řeči. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu na zvážení, zda proti verdiktu podá odvolání.  

Nejdůležitější momenty kauzy:

 • Září 2002 - Na Evropské třídě v Praze 6 bylo přepadeno vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, které odváželo ze Citibank a dalších objektů peníze. Ve vozidle byli tři strážci a zhruba 154 milionů korun. Lupiči byli ozbrojeni a měli výbušninu. Dva byli oblečeni v policejních kombinézách.
 • Říjen 2002 - Pojišťovna vyplatila peníze bance Citibank a společnostem McDonald's a Tesco, které byly loupeží postiženy. Do pátrání po lupičích se zapojil Interpol.
 • Září 2004 - V souvislosti s předchozím pozatýkáním takzvaného Berdychova gangu, který v přestrojení za policisty unášel podnikatele a přepadal kamiony, se objevily informace, František Hajnže by za loupeží na Praze 6 mohl stát tento gang.
 • Srpen 2006 - V Irsku byli na základě eurozatykače zatčeni a umístěni do vazby Tomáš Půta a Maroš Šulej, podezřelí napojení na takzvaný Berdychův gang. Policisté dostali tip, podle nějž o pozadí neobjasněné loupeže vědí právě Půta a Šulej.
 • Květen 2008 - Nejvyšší soud v irském Dublinu potvrdil verdikt z dubna 2007, jenž rozhodl o vydání Půty a Šuleje k trestnímu stíhání do ČR, avšak jen pro kauzu Berdychova gangu. Půta a Šulej byli převezeni do ČR a vzati do vazby.
 • Červenec 2008 - Středočeský krajský soud Půtovi a Šulejovi prodloužil vazbu. V říjnu 2008 potrestal za spolupráci s Berdychovým gangem Půtu 10 lety a Šuleje 6 lety vězení. V červnu 2009 rozsudky potvrdil Pražský vrchní soud. Půta a Šulej proti verdiktu Antonín Saletapodali v prosinci 2009 dovolání k Nejvyššímu soudu, ten dovolání odmítl.
 • Květen 2009 - České ministerstvo spravedlnosti zaslalo do Irska soubor žádostí o vydání Půty a Šuleje k případnému trestnímu stíhání mj. i pro účast na loupeži z Evropské. Irský soud svolil k jejich vydání v lednu 2010.
 • Září 2010 - Policie z loupeže obvinila Půtu, Šuleje a dvě další osoby, které stíhala jako uprchlé. Půta i Šulej podali proti obvinění stížnost, státní zástupce ji zamítl.
 • Červen 2012 - Pražský městský soud uložil Půtovi souhrnný dvanáctiletý a uprchlému Františku Hajnovi desetiletý trest vězení. Mají také nahradit škodu. Třetího obžalovaného, Maroše Šuleje, soud zprostil obžaloby. Verdikt v listopadu v neveřejném zasedání zrušil odvolací soud.
 • Červenec 2012 - V Dominikánské republice zatkla místní policie Hajna. Byl vydán do ČR, kde skončil ve vazbě. Již v únoru byl ve Venezuele zadržen další muž, podezřelý z podílu na loupeži, Antonín Saleta. Jeho vydání se ale protahuje a soud proto musel jeho čin vyloučit k samostatnému projednání.
 • Březen 2013 - Pražský městský soud začal kauzu znovu projednávat.