Spolupráce s TOP 09 bude pokračovat, rozhodli Starostové

Praha - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude dál spolupracovat s TOP 09. Rozhodl o tom jeho dnešní sněm. Smlouvu musí ještě potvrdit vedení TOP 09, podle jejího místopředsedy Miroslava Kalouska se bude jednat o formalitu. Starostové si chválí, že během předchozí spolupráce prosadili změnu v rozdělování daní, která pomohla menším obcím. Za svůj další cíl si kladou přímou volbu starostů. V některých případech potom chtějí spolupracovat i s dalšími pravostředovými stranami. Otázkou zústává personální obsazení důležitých postů ve straně, místopředseda Stanislav Polčák již dříve spekuloval o svém návratu do advokacie, o setrvání ve politice dnes v Interview ČT 24 zapochyboval i předseda STAN Gazdík.

Nakreslení linie dalšího soužití se stranou TOP 09 bylo vůbec hlavním cílem dnešního sněmu. Politici STAN se Schwarzenbergovou stranou spolupracují na vládní úrovni, Petr Gazdík je i šéfem společného poslaneckého klubu, hnutí potom přímo ve vládě reprezentuje často kritizovaná ministryně kultury Alena Hanáková.

„Přesah do parlamentní politiky je celkově přínosný i přes svá dílčí negativa,“ konstatoval Gazdík ve svém úvodním projevu. „Logicky na nás dopadá nepopularita vládních reforem, logicky neseme tíhu vlády. Přesto se nám díky účasti v Poslanecké sněmovně podařilo dosáhnout významných úspěchů, především rozpočtového určení daní.“

Stanislav Polčák o STAN:

„Jsme středopravá formace, jsme uskupení, které chrání nejen samosprávy, ale i soukromý život občanů, nejsme ti, kteří by měli kolektivistické tendence. Na druhou stranu naši starostové chtějí bojovat proti chudobě a sociálnímu vyloučení, protože jsou s nimi dennodenně konfrontováni, a v tomto ohledu jsme středovým uskupením.“


Odlišný pohled od Gazdíkova pozitivního vnímaní účasti v parlamentu přitom nabídly v uplynulých dnech postoje jiných členů starostenského hnutí; kupříkladu Stanislav Polčák v polovině května oznámil, že nehodlá v příštích sněmovních volbách znovu kandidovat; sněmovní politikou je prý znechucen.

Video Petr Gazdík na sněmu STAN
video

Petr Gazdík na sněmu STAN

Petr Gazdík na sněmu STAN

31.5.2013, Gazdík na STAN

Rozhovor s Petrem Gazdíkem

Rozhovor s Helenou Langšádlovou

Reportáž o sněmu STAN

Petr Gazdík v Interview ČT24: S další kandidaturou do sněmovny váhám

Předseda STAN Petr Gazdík v pořadu Interview ČT24 vyjádřil svou nespokojenost se současným stavem na české politické scéně. Se svou kandidaturou v příštích volbách do Poslanecké sněmovny i proto zatím váhá.

  • „Přiznám se, že ještě nejsem rozhodnut úplně pevně, ale právě tím, že třeba můj místopředseda Stanislav Polčák již nechce kandidovat do Poslanecké sněmovny, tak mě tím staví do roviny, kdy patrně budu muset kandidovat, protože jsem předsedou Starostů a nezávislých,“ uvedl Gazdík.

Kdyby ve sněmovně neseděl předseda ani místopředseda STAN, byla by to podle něj byla „velmi nekomfortní situace pro komunikaci“. Polčák dříve prohlásil, že přemýšlí o návratu do advokacie.

Jako jeden z důvodů zvažovaného odchodu uvedl Gazdík zklamání po volbách v roce 2010, které podle něj přinesly naději. „Poprvé vznikla stoosmnáctičlenná většina v Poslanecké sněmovně a pak se ukázalo, že Věci veřejné nejsou strana ale spíše firmo-sekta,“ řekl Gazdík. V kombinaci s úspornými a ekonomickými opatřeními to je podle něj „znechucující“.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Proti prodloužení smlouvy bylo sedm procent delegátů

Smlouva o spolupráci TOP 09 a STAN formálně vypršela na přelomu roku, Starostové dnes odhlasovali novou verzi dohody. Proti spolupráci se Schwarzenbergovou stranou bylo sedm procent delegátů. „Spolupráce se zjevně osvědčila a starostové to ocenili. Smlouva předpokládá spolupráci ve všech typech voleb,“ řekl Gazdík.

Smlouva určuje, že pro parlamentní volby dodá hnutí své politiky na kandidátky TOP 09, kdežto volby do Evropského parlamentu obě strany absolvují jako koaliční partneři. Dále dává větší volnost regionálním a místním organizacím TOP 09 i STAN rozhodnout o podobě spolupráce v místních a krajských volbách. Starostové tak nemusejí kandidovat společně s TOP 09; loňské krajské volby ostatně ukázaly, že v oblastech, kde kandidovali samostatně, utržili lepší výsledek než na společné kandidátce. „Tam, kde se snažili distancovat se od nepopulární vládní politiky, mohlo jim to některé body přinést, ale nemyslím si, že by to mělo být trvalým trendem,“ konstatoval v této souvislosti první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle Gazdíka by se ovšem Starostové rádi rozkročili. „Je zde velký prostor pro spolupráci s KDU-ČSL i s dalšími stranami,“ podotknul. „V minulých senátních volbách se stávalo, že KDU-ČSL dostávala 12-13 procent, Starostové 10 až 15 procent a vítězil sociální demokrat se 17 procenty. Tady je spolupráce vyloženě nutná a já předpokládám, že s KDU-ČSL i ostatními stranami či regionálními hnutími se na spolupráci domluvíme.“