Blažek nesměl Torubarova Rusům vydat, tvrdí Helsinský výbor

Praha – Podle Českého helsinského výboru neměl ministr spravedlnosti Pavel Blažek právo vydávat ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti. České úřady totiž ještě nevyřídily Rusovu žádost o azyl v ČR. Podle premiéra Petra Nečase ovšem všechno proběhlo standardně.

Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválil krajský, vrchní i Ústavní soud. Podle Českého helsinského výboru ovšem o azylové žádosti vůbec nemusely vědět. "Soudy se nezabývají, respektive nemusejí zabývat, otázkami azylového řízení,“ uvedl výbor v prohlášení zveřejněném na jeho webu.

„Oproti tomu, ministr spravedlnosti nesmí povolit vydání osoby, se kterou je právě azylové řízení vedeno, respektive dokud není ukončeno,“ dodává s odkazem na rozsudek Nejvyššího správního soudu. Sám NSS však později uvedl, že takové stanovisko není pro ministra závazné.

Helsinský výbor se opřel i do Blažkova vysvětlení, že postupoval na základě soudních rozhodnutí. Podle něj ministr může zakázat extradici i v případě, že soudy vydání připustí. „Ministerstvo ospravedlňuje své kroky s odkazem na svou předchozí praxi, která byla (a stále je) v rozporu s mezinárodními závazky, jimiž je ČR vázána. Ministerstvo nyní veřejně přiznává, že porušuje mezinárodní úmluvy i v dalších případech,“ uvedl ČHV.

Vládní instituce ovšem podobnou kritiku odmítají a trvají na správnosti svého postupu. „Ministr spravedlnosti postupoval naprosto standardně a v souladu se zákonem, jelikož respektoval rozhodnutí tří soudů,“ konstatoval sám premiér Petr Nečas.

Kalouskova cisterna? Báchorka

Předseda vlády zároveň dementoval, že by se do případu zapojil ministr financí Miroslav Kalousek tím, že by před Torubarovo letadlo přistavil cisternu. „Je nutné vyvrátit některé báchorky o přistavených cisternách a podobně, které se o této věci šíří v médiích. Pokyn k zastavení odletu letadla s panem Torubarovem vydal ministr dopravy Stanjura. Pokud někdo zaspal při řešení této situace, bylo to ministerstvo zahraničních věcí,“ sdělil premiér.

Případ Torubarov:

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Blažek pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Ruský podnikatel byl po příletu z Prahy do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu. Uvedl to dnes volgogradský zpravodajský server V1.ru. Muž byl obviněn z podvodu v organizované skupině a ze zneužití pravomocí. Volgogradská prokuratura podle serveru obnovila trestní stíhání Torubarova, vyšetřování řídí volgogradská správa vyšetřování.