Bradáčová pro ČT: Policie obvinila kvůli hřebčínu Kladruby osm lidí

Kladruby - Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pokračují v rozsáhlé akci, kterou zahájili včera v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČT oznámila, že policie v případu obvinila osm lidí. Viní je mimo jiné z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Detektivové zasahovali taky na ministerstvu zemědělství a dalších místech v celé republice. 

„Dne 31. května 2013 sdělil policejní komisař Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinění osmi osobám. Trestní stíhání je vedeno pro skutky, které souvisejí s realizací projektu Obnova součástí národní kulturní památky hřebčín v Kladrubech nad Labem,“ řekla Bradáčová ČT. 

„Jedná se o následující trestné činy: zločin sjednávání výhody při sjednávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě - pokus zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů EU - a zločin pletich při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži,“ dodala.  

Lenka Bradáčová:

„Jednání vykazuje korupční znaky a útočí mimo jiné na dotační prostředky EU.“


Podle regionálního redaktora ČT Vlastimila Weinera policie obvinila například Libora Josku, předsedu představenstva stavební skupiny Enteria. Mezi zatčenými jsou i další Joskovi kolegové z firmy Chládek a Ťintěra Pardubice, která do skupiny také patří – jsou to generální ředitel firmy Petr Pejcha a jeho náměstek Martin Havelka

Joska měl v Pardubicích dnes na Aviatické pouti ve firemním stanu vítat hosty, místo toho je ale v policejní cele stejně jako další zadržená Simona Voňková, vedoucí hřebčína ve Slatiňanech. Policisté obviněné vyslýchali v noci i dnes ráno.

Video Policie obvinila kvůli hřebčínu v Kladrubech osm lidí
video

Policie obvinila kvůli hřebčínu v Kladrubech osm lidí

Policie obvinila kvůli hřebčínu v Kladrubech osm lidí

Pokračování razie v Kladrubech

Mezi zadrženými byl podle informací ČT také úředník ministerstva zemědělství, o jeho obvinění se dosud nerozhodlo. Sám národní hřebčín je příspěvkovou organizací ministerstva. Ministr zemědělství Petr Bendl, sám chovatel koní, situaci sleduje a chce jí řešit.

Terčem vyšetřování je zakázka na opravu hřebčína v Kladrubech. Minulý rok hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení.

Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO. Chov koní v Kladrubech má několikasetletou tradici. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína.


Soutěž loni vyhrál Metrostav ve sdružení s firmou Chládek a Tintěra Pardubice z holdingu Enteria. Kontrakt byl ale zrušen. „Já jsme ho zastavil, protože jsem měl podnět a informace, že tam není všechno v pořádku … Nechal jsem předělat podmínky, protože se zdálo, že jsou nastaveny tak, aby vyhovovaly jedné firmě,“ říká ministr Bendl. V nové soutěži má sdružení kolem Metrostavu až čtvrtou nejlepší nabídku. Policie ale říká, že kauza se týká původní i nové soutěže.

Policie byla v Kladrubech od pátečního rána, zaměstnanci museli podepsat závazek mlčenlivosti. Kromě hřebčína v Kladrubech a Slatiňanech zasahovali kriminalisté včera i na ministerstvu zemědělství, na úřadě Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové a na stavebním úřadu v Chrudimi.