Sedm obviněných v kauze hřebčína míří do vazby

Pardubice - Sedm obviněných v souvislosti se zakázkou na obnovu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem skončí ve vazbě, rozhodl Okresní soud v Pardubicích. Policie v případu obvinila osm lidí, mimo jiné z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Detektivové zasahovali také na ministerstvu zemědělství a dalších místech v celé republice.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny/JAN ZATORSKY

„Žádné z rozhodnutí nenabylo právní moci, buď byla podána stížnost ze strany obviněných, případně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Případně si ponechal lhůtu na rozmyšlenou státní zástupce v případech, kdy navrhoval více vazebních důvodů, než soud shledal,“ řekl místopředseda soudu pro věci trestní Jan Šlosar. Dodal, že soud rozhodoval v neveřejných zasedáních, jména obviněných nebude zveřejňovat. 

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovali v pátek přímo v hřebčíně, kvůli informacím byli také na úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či na stavebním úřadu v Chrudimi. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy kladrubského hřebčína. 

Firma: Nevylučujeme, že jde o zostřující se brutální konkurenční boj 

Pardubická stavební firma Chládek a Tintěra v tiskovém prohlášení potvrdila, že policie obvinila některé její pracovníky. Vedení společnosti prohlásilo, že na základě dosavadních zkušeností věří v nevinu svých pracovníků. „Společnost předpokládá, že v řádně a korektně vedeném trestním řízení vyjde nevina těchto pracovníků najevo a budou vznesených obvinění zproštěni,“ stojí v prohlášení. Společnost Chládek a Tintěra nevyloučila, že je tento případ ve skutečnosti vyvolán a podnícen „stále se zostřujícím brutálním konkurenčním bojem.“

Podle regionálního redaktora ČT Vlastimila Weinera policie obvinila například Libora Josku, předsedu představenstva stavební skupiny Enteria. Mezi zatčenými jsou i další Joskovi kolegové z firmy Chládek a Tintěra Pardubice, která do skupiny také patří – jsou to generální ředitel firmy Petr Pejcha a jeho náměstek Martin Havelka. V policejní cele je i Simona Voňková, vedoucí hřebčína ve Slatiňanech.

Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO. Chov koní v Kladrubech má několikasetletou tradici. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. 


Vloni hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.